fbpx

Nagrano ptaka, który przez 172 lata uznawany był za wymarły

Kusotymaleka czarnobrewego widziano ostatnio 172 lata temu. Ornitolodzy już pogodzili się z faktem, że gatunek wymarł. Wszystko zmieniło się w ubiegłym roku, po tym, jak ornitolog Panji Gusti Akbar otrzymał jego zdjęcie od dwóch miejscowych przewodników. Fotografia została wykonana w prowincji Południowy Kalimantan na Borneo. Teraz udało się również nagrać rzadkiego ptaka.

Żaden azjatycki ptak nie „powrócił do żywych” po tak długim czasie. Zespół ornitologów pod przewodnictwem Panji Gusti Akbara udał się na Borneo we wrześniu, aby samodzielnie odszukać tego enigmatycznego ptaka, choć nie było to proste zadanie, zakończyło się sukcesem. Badaczom udało się odnaleźć parę kusotymalków w gęstych krzakach w pobliżu klifów w Kabupatenie Kotabaru, w południowej części Borneo. Zauważone osobniki zachowywały się bardzo cicho i dyskretnie, dokładnie tak jakby nie chciały zostać zauważone. Akbar przyznaje, że prawdopodobnie sposób ich przemieszczania się, był powodem, dlaczego przez tyle lat, żaden człowiek nie odnalazł żyjącego kusotymalka czarnobrewego. Teraz po 172 latach możemy obejrzeć krótkie nagranie, na którym widać jak zachowują się w swoim naturalnym środowisku.

– To był moment zapierający dech w piersiach, zobaczyć w końcu ten gatunek w przyrodzie. Niezwykłe jest to, że każde zachowanie, które teraz obserwujemy, będzie kolejnym odkryciem naukowym, ponieważ tak niewiele jeszcze wiemy o kusotymalku czarnobrewym – mówi Panji Gusti Akbar.

Źródło: newscientist.com

 

Dodaj komentarz