fbpx

Misja DART ma nas uchronić przed losem dinozaurów

Ziemia jest narażona na zderzenia z ciałami obcymi pochodzącymi z kosmosu bardziej, niż nam się wydaje. Według NASA, obecnie znamy około 1,2 miliona planetoid oraz asteroid, które znajdują się w różnych częściach Układu Słonecznego, w tym w pasie pomiędzy Marsem a Jowiszem. Nie są to wszystkie znane nam obiekty, jednak sporo z nich to asteroidy o średnicy większej niż kilometr, podczas gdy wystarczy 150-metrowy obiekt, aby zniszczyć duże miasto.

Biorąc pod uwagę fakt, że właściwie w każdej chwili któreś z obserwatoriów astronomicznych może rozpoznać ciało niebieskie zagrażające Ziemi, NASA nie zamierzała czekać, aż taka sytuacja nastąpi. Dlatego też w ramach misji DART przygotowano sondę, która kilka dni temu zderzyła się z planetoidą Dimorphos, celem zmiany jej kursu. Jak podała agencja, test przebiegł pomyślnie, dzięki czemu mieszkańcy Ziemi mogą czuć się nieco bezpieczniej.

Sonda DART wystartowała z bazy Vandenberg w Kalifornii 24 listopada 2021 roku. Została wówczas wyniesiona w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety Falcon 9 należącej do SpaceX. Wydarzenie było transmitowane dzięki zainstalowanej w pojeździe kamerze, przesyłającej obrazy z częstotliwością 1 klatki na sekundę, przy 38-sekundowym opóźnieniu, ze względu na dystans. Transmisja wideo ukazująca chropowatą powierzchnię Dimorphosa trwała do chwili zderzenia, kiedy to NASA poinformowała o utracie sygnału z sondy. To, czy misja zakończyła się pełnym sukcesem, czyli czy Dimorphos faktycznie zmienił trajektorię obiektu, będzie wiadome dopiero po dalszych obserwacjach asteroidy za pomocą teleskopów.

One thought on “Misja DART ma nas uchronić przed losem dinozaurów

Dodaj komentarz