fbpx

Przełom w leczeniu choroby Alzheimera? Opublikowano wyniki badań klinicznych nowego leku

28 września firmy farmaceutyczne Eisai oraz Biogen przedstawiły wyniki badania klinicznego swojego najnowszego leku Lecanemab. Wśród wolontariuszy, którym podawano środek, zauważono spowolnienie pogarszania się zdolności poznawczych.

Wyniki badań klinicznych nowego leku, oceniane są jako optymistyczne. Pogarszanie się zdolności poznawczych u chorych, którzy przyjmowali lek, było o 27 proc. niższe niż u osób, którym podawano placebo. Zaobserwowane efekty uboczne nie stanowiły poważnego zagrożenia dla zdrowia czy życia badanych.

“U osób w najwcześniejszych stadiach alzheimera to leczenie może zmienić przebieg ich choroby w znaczący sposób. Wyniki te wskazują, że Lecanamab może dać im więcej czasu w pełnej lub niemalże pełnej zdolności do uczestniczenia w codziennym życiu, pozostawania niezależnym i podejmowania decyzji w sprawie leczenia” – czytamy w oświadczeniu Alzheimer’s Association, zamieszczonego na stronie stowarzyszenia.

Nadzieja dla chorych we wczesnym stadium choroby

Badanie przeprowadzono na 1795 wolontariuszach, u których zdiagnozowano wczesne stadium rozwoju choroby Alzheimera. W ich mózgach wykryto tzw. blaszki starcze, powstające w wyniku zalegania substancji białkowej – beta-amyloidu. Uważa się, że właśnie odkładanie się beta-amyloidu może blokować funkcjonowanie synaps, uniemożliwiając przekazywanie impulsów z jednej komórki nerwowej do drugiej. Zwyrodnieniu ulegają komórki odpowiedzialne za pamięć i orientację, co przekłada się na powstawanie deficytów funkcji poznawczych.

Podczas badania chorych podzielono na dwie grupy: eksperymentalną i kontrolną. Pierwszej z nich przez 18 miesięcy co dwa tygodnie podawano lek. Druga grupa otrzymywała w tym czasie placebo.

Wyniki badań wykazały, że w grupie, której podawano Lecanemab, spadek zdolności poznawczych był o 27 proc. niższy niż wśród badanych z grupy kontrolnej. Według reprezentanta Eisai lek zaczął dawać pozytywne rezultaty już po sześciu miesiącach.

Skutków obocznych doświadczyło ich 17 proc. przyjmujących lek. To m.in. obrzęk mózgu czy mikrowylewy. Objawy te są jednak typowe przy stosowaniu tego rodzaju środków. Warto dodać, że zaobserwowano je również wśród 8,7 proc. wolontariuszy, którym podawano placebo.

Członek zarządu Eisai Ivan Cheung podczas zorganizowanej we wtorek konferencji prasowej powiedział: – To pierwsze definitywnie pozytywne, duże badanie kliniczne, które pokazuje, że rzeczywiście można spowolnić chorobę Alzheimera w bardzo wczesnym stadium objawowym.

Eisai i Biogen starają się o dopuszczenie Lecanemab do obrotu

Firma farmaceutyczna Eisai złożyła już wniosek o zatwierdzenie leku w ramach procedury przyspieszonej ścieżki rejestracyjnej  w amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na podstawie przeprowadzonego wcześniej badania klinicznego o mniejszej skali. Przedstawiciele Eisai podali na konferencji, że obecnie czekają na rozpatrzenie tego wniosku, a dopiero w dalszej kolejności planują złożyć FDA wyniki najnowszego badania, by uzyskać pełne pozwolenie na obrót.

29 listopada, podczas konferencji w San Francisco, firmy zaprezentują bardziej szczegółowe wyniki testów klinicznych.

Dodaj komentarz