fbpx

Guz sam powstrzymuje przerzuty. Obiecujące odkrycie

Zespół naukowców dokonał obiecującego odkrycia: guz sam powstrzymuje przerzuty ! Okazuje się, że w guzie występuje pewien inhibitor (czynnik hamujący), który redukuje tworzenie wtórnych ognisk raka przez złośliwy nowotwór oraz hamuje przerzuty na sąsiednie narządy. Po tym odkryciu naukowcy próbują opracować lek, który mógłby całkowicie zablokować ten proces jeszcze w początkowej fazie.

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology dokonali nowego odkrycia dotyczącego procesów, jakie towarzyszą przerzutom nowotworów złośliwych. W tym celu pod lupę wzięto właściwości ochronne błony samego guza, która konsoliduje komórki rakowe, gdy te dzielą się i rosną. Dowiedziono, że przed rozprzestrzenieniem się przerzutów na sąsiednie narządy, komórki muszą przebić się przez ochronną błonę guza. Ten element w całym procesie bardzo zainteresował badaczy i może okazać się kluczowy.

guz
błona komórki rakowej

Wykonując eksperymenty na próbkach z komórek rakowych piersi, zauważono, że pozornie delikatna błonka jest w rzeczywistości niezwykle elastyczna, a gdy się rozszerza, staje się sztywniejsza. To z kolei sugeruje, że membrana, która staje się sztywniejsza, może hamować wzrost guza i jego zdolność do przerzutów, przynajmniej do pewnego stopnia.

Naukowcy będą dążyli do przygotowania leku mającego na celu zwiększenie efektu sztywności i wzmocnienie jej na tyle, aby zapobiec przedostawaniu się komórek rakowych do innych narządów. W założeniu lek miałby opóźniać albo całkowicie zapobiegać przerzutom.

W dalszej serii badań zespół planuje również zbadać właściwości błony na różnych etapach rozwoju raka, a także jej zachowanie wokół zdrowych tkanek i narządów, aby lepiej zrozumieć zmiany w warstwie ochronnej w miarę, jak choroba postępuje.

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Dodaj komentarz