fbpx

Bilet do muzeum zamiast recepty na antydepresanty? Montreal robi to jako pierwszy!

Wiedzieliście, że wizyty w muzeum podnoszą poziom serotoniny i kortyzolu, a one bezpośrednio przekładają się na nasze samopoczucie? Te same hormony podnosi także regularna aktywność fizyczna, którą lekarze zalecają swoim klientom od początku lat 80. Idąc tym tropem Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu, we współpracy z organizacją lekarską, wprowadza w życie projekt mający na celu przepisywanie pacjentom wizyt w muzeum!

“W XXI wieku kultura stanie się dla zdrowia tym samym, czym w XX wieku była dla nas aktywność fizyczna. Jest coraz więcej dowodów na to, że terapia poprzez sztukę wpływa na poprawę zdrowia psychicznego pacjentów. Wizyty w muzeach podnoszą poziom serotoniny i kortyzolu w naszych organizmach, a to ma ogromny wpływ na poprawę naszego samopoczucia” – komentuje Helene Boyer ze stowarzyszenia lekarzy.

Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu będzie pierwszym na świecie, w którym zwiedzający będą mogli odbyć wędrówkę poprzez sale z różnymi dziełami i eksponatami po pokoje przeznaczone do konsultacji medycznych. Kolejnym krokiem było nawiązanie współpracy z francuskojęzycznymi lekarzami, którzy będą mogli przypisywać swoim pacjentom darmowe wizyty w muzeum! Zalecą oni swoim pacjentom 50 darmowych odwiedzin w ośrodkach kulturalnych w ciągu roku, a każdy z nich będzie mógł zabrać 3 osoby towarzyszące.

Lekarze wierzą, że odrobina kultury jest w stanie pomóc osobom w każdym wieku, a zwłaszcza tym, które ze względu na swój wiek mogą mieć problem z aktywnym spędzaniem czasu.

 

Czytaj więcej na: developres24.pl

Dodaj komentarz