fbpx

Elon Musk i wielu badaczy AI apelują o tymczasowe wstrzymanie rozwoju sztucznej inteligencji

Wspólny list setek przedsiębiorców, inwestorów i specjalistów ds. sztucznej inteligencji, w tym Elona Muska, wzywa do co najmniej półrocznego moratorium na rozwój systemów AI potężniejszych niż GPT-4, zaprezentowanego w marcu. Sygnatariusze wyrażają obawę przed nieprzewidywalnymi konsekwencjami gonitwy za tworzeniem coraz potężniejszych modeli SI.

Autorzy listu zamieszczonego na stronie Future of Life Institute podkreślają, że zaawansowana sztuczna inteligencja może oznaczać „głęboką zmianę w dziejach życia na Ziemi” i należy podchodzić do jej rozwoju z rozwagą.

„Kwestia planowania i zarządzania na tym poziomie jest niestety zaniedbywana, mimo że w ostatnich miesiącach obserwowaliśmy niepohamowany wyścig laboratoriów AI, aby tworzyć i wdrażać coraz potężniejsze modele cyfrowe, których działania – nawet dla ich twórców – są niezrozumiałe, nieprzewidywalne i trudne do kontrolowania” – napisano w liście.

Apel podkreśla, że niepohamowany rozwój AI może prowadzić do rozprzestrzeniania się dezinformacji, masowej automatyzacji pracy, a nawet zastąpienia ludzi przez maszyny i „utraty kontroli nad cywilizacją”.

„Potężne systemy AI powinny być rozwijane jedynie wtedy, gdy mamy pewność, że ich wpływ będzie pozytywny, a ryzyko możliwe do opanowania” – argumentują autorzy.

Zwracają się również o wprowadzenie sześciomiesięcznej przerwy w szkoleniu systemów przekraczających możliwości niedawno wypuszczonego przez OpenAI GPT-4, który potrafi m.in. zdawać różnorodne testy na poziomie zbliżonym do najlepszych ludzi. Apelują także o wprowadzenie kompleksowych regulacji rządowych i nadzoru nad nowymi modelami.

Wśród sygnatariuszy listu znajdują się m.in. miliarder Elon Musk, współzałożyciel Apple Steve Wozniak, CEO Stability AI Emad Mostaque (producenta generatora obrazów Stable Diffusion) oraz badacze sztucznej inteligencji z uczelni takich jak Stanford, Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz innych instytucji i laboratoriów AI.

Dodaj komentarz