fbpx

Jakie głośniki wybrać do komputera stacjonarnego?

Dźwięki są nieodłącznym elementem codziennego życia. Jest to zjawisko, które zapewne nie raz pomogło nam zrozumieć zarys fabularny w filmie czy też wysłuchać ulubionego kompozytora. Kupując komputer stacjonarny, niemal na pewno będziemy chcieli wyposażyć go w głośniki. Co, jednak jeśli dysponujemy laptopem? Te wbudowane mogą być niewystarczające — wszystko bowiem zależy od ich przeznaczenia.
Głośniki wewnątrz laptopa — czy będą wystarczające?

Szczególną uwagę trzeba zwrócić na to, czy laptop posiada subwoofer. Dzięki temu dźwięki wyposażone będą w niskie tony, co w znacznym stopniu odda głębię dźwięku. Jeśli urządzenie nie ma takiego udogodnienia, może średnio spisać się przy seansach filmowych czy grach komputerowych. Przeważnie laptopy dysponują dwoma głośnikami, rzadko zdarza się, że jest ich mniej. Tutaj jednak roli nie grają jedynie głośniki, ale również karta dźwiękowa. Najlepszym wyborem będą laptopy z dedykowaną kartą muzyczną. Ich parametry są o niebo lepsze od zintegrowanych modeli kart. Jeśli natomiast nasze oczekiwania względem dźwięku nie są wygórowane, laptop do 2000 zł, bez wbudowanej specjalnej karty, będzie idealnym rozwiązaniem.

Zestawy głośników, które warto wybrać

Ważne jest, aby zestaw głośników, jaki zdecydujemy się zakupić, posiadał głośnik niskotonowy. Nie trzeba śpiewać w operze mydlanej, aby zauważyć różnice między głośnikami z subwooferem, a bez niego. Zestaw taki szczególnie przyda się na seansach filmowych, gdzie cieszyć się będziemy mogli ostrością odtwarzanego dźwięku. Komputer stacjonarny może zatem przy dobrych głośnikach posłużyć za kino domowe.

Ilość głośników w zestawie nie określa jakości generowanego dźwięku. Ważnym jest zwracanie uwagi na to, w jaki sposób wyrażana jest moc na opakowaniu. PMPO (Peak Music Power Output), to nic innego jak chwilowa moc szczytowa. RMS (Root Mean Square) z kolei określa moc skutecznego dźwięku. Warto mieć na uwadze te informacje podczas wybierania głośników do komputera.

Przykłady głośników z dobrym RMS:
  • Logitech Z906 – Głośniki przeznaczone głównie do filmów, jak i muzyki. Moc oscyluje w granicach 500W RMS, co daje potężny efekt. Zestaw ten składa się z czterech głośników ściennych, jednego centralnego i jednego niskotonowego.
  • Logitech z55 – W stosunku do wyżej wymienionego modelu, jego moc jest zdecydowanie mniejsza. Moc szczytowa sięga 120 W/ RMS 60W. W skład wchodzi subwoofer, dwa głośniki i przewodowy panel. Dobrze spisze się nie tyle w filmach, ile w grach komputerowych. Za plus również można uznać fakt, że nie zajmuje wiele miejsca.
  • Logitech G560 – Głośniki przeznaczone do gier, dające efekt wizualny zależny od odtwarzanych dźwięków. Możliwe jest to dzięki systemowi RGB. Zestaw składający się z głośnika niskotonowego i dwóch głośników bocznych. Moc RMS to 120W.

Przeglądając oferty głośników, łatwo zauważyć, że mało jest zestawów gamingowych oferujących dobrą moc RMS. Nie posiadając podstawowej wiedzy, jaką jest współczynnik mocy, łatwo nadziać się na minę w postaci nietrafnego zakupu. Przed zakupem warto skonsultować się ze specjalistą w tej dziedzinie. Ostatnim, a zarazem jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze tego rodzaju urządzeń peryferyjnych są kable. Dobra jakość przewodów w znacznym stopniu przyczyni się do lepszego efektu. Jak widać, istnieje wiele czynników, które wpływają na jakość odtwarzanych dźwięków. Począwszy od karty muzycznej, skończywszy na okablowaniu, które z pozoru wydawać by się mogło mało istotne.

Dodaj komentarz