fbpx

Powstaje Ogród Zmysłów dla dzieci ociemniałych z Lasek

Ogród Zmysłów ma być bezpiecznym miejscem, gdzie niewidome dzieci samodzielnie mogą obcować z naturą – poznawać ją dotykiem, zapachem i smakiem. 

Projekt powstał z inicjatywy firmy Shamir – producenta soczewek w ramach programu Długie Oczy będącego częścią misji społecznej odpowiedzialności biznesu firmy. W jej ramach marka zamierza działać na rzecz poprawy komfortu i jakości życia osób z chorobami wzroku.

Pomysł na Ogród Zmysłów zrodził się w Ośrodku Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach, który firma Shamir wspiera m.in. podczas wolontariatów pracowniczych. W ośrodku uczy się i przygotowuje do samodzielnego życia ponad 200 dzieci z całej Polski. „Rozmawialiśmy z podopiecznymi ośrodka i ich opiekunami, starając się poznać ich potrzeby. Okazało się, że mimo wielu atrakcji, takich jak stadnina koni czy pływalnia, dzieciom brakuje miejsca, w którym mogłyby bezpiecznie obcować z naturą i samodzielnie poznawać ją dotykiem, węchem i smakiem. Wiedząc jak ważny jest rozwój pozostałych zmysłów dla osób pozbawionych wzroku oraz mając wsparcie naszych Partnerów, postanowiliśmy działać i zorganizować zbiórkę funduszy na budowę Ogrodu Zmysłów.” – mówi Aleksandra Kubańska, Marketing & Communications Manager, Shamir Polska.

Ogród Zmysłów został zaprojektowany w taki sposób, aby osoby niewidome i słabowidzące mogły czuć się w nim bezpiecznie i samodzielnie poznawać naturę – różne faktury, zapachy i smaki. Na powierzchni prawie 4000 m kw. znajdą się różne strefy, m.in. hortiterapii, orientacji przestrzennej, strefa edukacyjna czy degustacji i odpoczynku. Wszystkie elementy – sady, krzewy owocowe, kwiaty, zioła, żywopłoty, zboża, murawa z wieloma gatunkami traw, czy mapa dotykowa – znajdą się w ogrodzie po to, żeby dzieci mogły poczuć je dłońmi i stopami, powąchać czy posmakować, rozwijając w ten sposób swoje zmysły.

O budowie ogrodu sensorycznego na terenie Ośrodka w Laskach rozmawialiśmy od wielu lat, ale projekt ten przerastał nasze możliwości finansowe. Wierzymy, że dzięki zaangażowaniu firmy Shamir, salonów optycznych i indywidualnych darczyńców, wspólnymi siłami uda nam się zbudować Ogród Zmysłów”– mówi Elżbieta Szczepkowska, Dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Kontakt z przyrodą, poznawanie zróżnicowanych kształtów i faktur uczy koncentracji, a także usprawnia sensomotorykę i koordynację wzrokowo-słuchową. Ogród sprawi naszym podopiecznym ogromną radość i przyczyni się do ich rozwoju na wielu płaszczyznach – dodaje.

 

Źródło: zwierciadlo.pl

Foto: materiały prasowe

 

Dodaj komentarz