fbpx

Opony całoroczne – czy warto inwestować?

Opony całoroczne zyskują coraz większą popularność na polskich drogach. To hybrydowe rozwiązanie, które umożliwia komfortową eksploatację pojazdu, niezależnie od pory roku. Wielu kierowców wciąż pozostaje jednak przy dwóch wariantach sezonowych. Sprawdź poradnik i dowiedz się, czy warto inwestować w opony całoroczne!
Opony całoroczne – czym są?

Opony całoroczne (lub też opony wielosezonowe) to ogumienie będące połączeniem obu wariantów sezonowych. Dzięki temu mogą być użytkowane zarówno w warunkach zimowych, jak i letnich. Jak to wygląda w praktyce?

Na pierwszy rzut oka widoczny jest specyficzny bieżnik opon całorocznych. Posiada on zazwyczaj duże klocki, charakterystyczne dla letnich wariantów, wraz z siecią lameli, obecną w wariantach zimowych. Zachowuje dzięki temu przyczepność w zróżnicowanych warunkach.

Ważna, choć niewidoczna gołym okiem, jest także mieszanka gumowa opon całorocznych. Została zaprojektowana do pracy w szerokim przedziale temperatur. Jej skład plasuje się gdzieś pomiędzy sztywnością opony letniej, a elastycznością opony zimowej, dzięki czemu opona zachowuje trwałość i właściwości jezdne.

Jak rozpoznać opony całoroczne?

Oprócz budowy bieżnika, opony całoroczne można najłatwiej rozpoznać po oznaczeniach. W tym celu warto zwrócić uwagę na ścianę boczną opony. Umieszczone są tam najczęściej takie napisy jak: All Season, 4Season lub All Weather.

Dodatkowe oznaczenia, mogące sugerować, że opona jest całoroczna to M+S oraz 3PMSF. Symbolem M+S (Mud + Snow) producenci oznaczają opony przeznaczone do jazdy po błocie lub śniegu, co jest dobrą rekomendacją przystosowania modelu do trudniejszych warunków.
Z kolei oznaczenie 3PMSF (Three Peak Mountain Snow Flake) jest dowodem, że opona ma homologację zimową. Spełnia ona rygorystyczne normy unijne pod kątem zimowej jazdy.

Wady i zalety opon wielosezonowych

Wiedząc już czym są opony wielosezonowe i jak je rozpoznać, warto powiedzieć, jakie są wady i zalety tego rozwiązania. Hybrydowe ogumienie może zapewniać znakomite korzyści w trakcie codziennej jazdy, jednak nie jest to opcja dla każdego kierowcy. Aby ułatwić wybór, prezentujemy 3 najważniejsze wady i zalety opon wielosezonowych!

Najważniejsze zalety opon wielosezonowych

 • Oszczędność czasu – dzięki temu ogumieniu, kierowcy nie dotyczą problemy i kolejki związane z momentem wymiany sezonowej.
 • Oszczędność budżetu – użytkownik nie musi się przejmować kosztem zakupu drugiego kompletu opon oraz przechowywaniem go w odpowiednich warunkach.
 • Niezależność – użytkując uniwersalne opony całoroczne, kierowca jest niezależny od niespodziewanych przymrozków i kapryśnej pogody w okresie przejściowym.

Najważniejsze wady opon wielosezonowych

 • Mniejsza skuteczność – opony wielosezonowe wykazują nieco gorsze parametry przyczepności i hamowania od wysokiej klasy modeli letnich oraz zimowych.
 • Szybsze zużycie – użytkowanie jednego kompletu opon powoduje, że zużywa się on szybciej, niż dwa komplety sezonowe.
 • Nieznacznie wyższy koszt – ze względu na zaawansowanie, opony całoroczne często są nieco droższe od sezonowych odpowiedników.
Dla kogo są opony całoroczne? Praktyczne wskazówki

Pomimo pewnych wad, opony całoroczne pozostają wygodną i kuszącą alternatywą. Jeśli zastanawiasz się nad wymianą opon, przygotowaliśmy praktyczne wskazówki, które odpowiedzą na pytanie – dla kogo są opony całoroczne?

Opony całoroczne mogą być dla Ciebie, jeśli:

 • najczęściej podróżujesz na niewielkich odcinkach (np. zakupy i dojazdy do pracy),
 • preferujesz raczej spokojny styl jazdy niż agresywne manewry,
 • posiadasz auto o mniejszej lub średniej mocy silnika,
 • podróżujesz w umiarkowanym klimacie o łagodnych zimach,
 • cenisz sobie wygodę i komfort podróży!

One thought on “Opony całoroczne – czy warto inwestować?

Dodaj komentarz