fbpx

Pierwszy dom z druku 3D. Budowa konstrukcji zajęła 200 godzin

Współpraca włoskich projektantów: Mario Cucinella Architects, firmy WASP oraz specjalistów w dziedzinie druku 3D, zaowocowała pierwszą wydrukowaną konstrukcją ekologicznej kopuły mieszkalnej. Do budowy wykorzystano wyłącznie naturalne i ekologiczne zasoby, podlegające recyklingowi.

Okrągły dom z surowej gliny o nazwie TECLA (nazwa pochodzi od kombinacji słów „technologia” i „glina” – z ang. „clay”) został zbudowany w Massa Lombarda (Rawenna, Włochy). Do pracy wykorzystano wiele drukarek 3D, które były ze sobą zsynchronizowane w tym samym czasie. Dom wykonany jest z podwójnej kopuły – zarówno dach, ściany jak i podłoga są wykonane z naturalnej gliny i całkowicie podlegają recyklingowi.

Do tej pory druk 3D koncentrował się jedynie na produkcji poszczególnych części i elementów mieszkalnych, nigdy zaś całego domu. Firmy architektoniczne wykorzystały oprogramowanie, które pomogło zoptymalizować ruchy drukarek, aby umożliwić jednoczesne działanie kilku maszyn w tym samym czasie. Dzięki temu proces był szybki i niekolizyjny. Bardzo możliwe, że w przyszłości technologia znajdzie zastosowanie przy bardziej skomplikowanych i wymagających projektach.

 

Jak wyjaśniają twórcy, „każda jednostka drukująca ma powierzchnię drukarską 50 metrów kwadratowych, co umożliwia budowę niezależnych modułów mieszkalnych o dowolnym kształcie i w ciągu kilku dni”.

Projekt budowy pojedynczej kopuły zajął zaledwie 200 godzin drukowania. Do budowy wykorzystano 350 nakładanych na siebie warstw gliny, która wymagała skorzystania z 60 metrów sześciennych surowej ziemi. Gliniany prototyp kładzie podwaliny pod przyszłe projekty coraz bardziej wydajnych i zrównoważonych siedlisk. Zdaniem Mario Cucinella to „zmiana paradygmatu w dziedzinie architektury, której zadaniem będzie nie tylko zaspokajanie potrzeb ludzi, ale również dbałość o planetę i jej zasoby”. 

 

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: archdaily.com

Foto: © mario cucinella architects (also main image)

Dodaj komentarz