fbpx

Z tego miejsca w Polsce najlepiej widać gwiazdy

Oprócz Bieszczad jest jeszcze jeden region w Polsce, w którym istnieją świetne warunki do obserwacji astronomicznych. Jak podaje geekweek.pl, warto wypatrywać gwiazd w województwie zachodniopomorskim.

Osoby, które lubią wpatrywać się w nocne niebo, mają coraz trudniejsze warunki do obserwacji. Przyczynia się do tego zanieczyszczenie świetlne w miastach. Jeśli więc chcemy wykorzystać letnie noce na obserwację, musimy wybrać się w odludne miejsce. Dokąd warto pojechać? Odpowiedź na to pytanie jest dość zaskakująca.

Od dawna przyjmuje się, że w sezonie na obserwację Drogi Mlecznej najlepiej pojechać w Bieszczady, a konkretniej do gminy Baligród. Autor bloga “Z głową w gwiazdach”, Karol Wójcicki, poleca wybrać wieś o nazwie Stężnica. Jasne centrum naszej galaktyki bywa widoczne gołym okiem od marca do czerwca, a wysuwa się wysoko ponad horyzont właśnie na południu kraju.

Poza sezonem na obserwację pasa Drogi Mlecznej możemy wypatrywać gwiazd także w innych miejscach. Jak się okazuje, największy obszar czystego nieba nie znajduje się tylko w górach, ale i w północno-zachodniej części kraju. Nad linią brzegową Bałtyku czy w Drawieńskim Parku Narodowym mamy szansę zobaczyć przepiękne rozgwieżdżone niebo. Doskonałe miejsca do obserwacji to wsie Pestkownica, Zatom i Jelenie.

Najpiękniejsze zjawisko na niebie latem 2022 roku

Warto przypomnieć, że pod koniec czerwca rozpoczyna się sezon na obserwację ciekawego zjawiska astronomicznego, jakim są obłoki srebrzyste. To najwyżej zawieszone chmury w atmosferze naszej planety, które znajdują się około 80 km nad Ziemią. Są uformowane z kryształków lodu i odbijają światło, dzięki czemu świecą w nocy. Ukazują się we wszystkich częściach kraju, więc nie trzeba wcale podróżować, by móc je dostrzec. Wystarczy wypatrywać ich po zmroku albo nad ranem.

 

2 thoughts on “Z tego miejsca w Polsce najlepiej widać gwiazdy

Dodaj komentarz