fbpx

14 sposobów na wspaniałe ekologiczne życie!

Ten prosty przewodnik został napisany, aby pomóc ci prowadzić życie, które jest dobre dla Ciebie, Twojej społeczności i dla Ziemi. Wdrożenie większości z tych porad nie będzie cię nic kosztować, a wiele z nich pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. Porady pomogą polepszyć zdrowie, poczuć szczęście do ludzi, zwierząt i środowiska, w którym istniejesz.

Ale uwaga! Ludzie będą myśleć, że jesteś kimś niezwykłym. Zostaniesz zalany komplementami, miłością i wdzięcznością. Ludzie będą chcieli z Tobą rozmawiać i być w Twoim otoczeniu. Twoje życie będzie miało cel i będziesz czuł, że chcesz żyć.

1. Rozpocznij dietę składającą się prawie wyłącznie z żywności roślinnej, co oznacza więcej warzyw, owoców, ziaren i orzechów, a mniej produktów zwierzęcych. Staraj się kupować żywność organiczną i bez opakowania.

2. Zacznij jeździć na rowerze, spacerować i używać miejskich środków transportu. Zminimalizuj czas spędzany w samochodzie.

3. Skup się na swoim otoczeniu. Jedz lokalnie, rób zakupy w pobliżu i spędzaj czas w swojej najbliższej okolicy.

4.  “Pomniejsz i ponownie użyj”. Recykling jest energochłonnym procesem. Większość śmieci, które tworzymy rozkłada się setki lat, więc staraj się zmniejszyć ich ilość. Kompostuj odpady żywności, naprawiaj zepsute przedmioty i znajduj nowe zastosowania dla starych rzeczy.

5. Podziel się! Udostępniaj swoje rzeczy i korzystaj z rzeczy innych ludzi. Bądź częścią gospodarki wymiany.

6. Kupuj mniej rzeczy i jeśli masz okazję, kupuj używane rzeczy. Myśląc o zakupie czegoś,  zadaj sobie pytanie, czy naprawdę tego potrzebujesz? To pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze na zakup rzeczy, których naprawdę chcesz.

7. Oszczędzaj wodę i energię elektryczną – wystarczy być świadomym użytkownikiem. Istnieją setki sposobów na zmniejszenie zużycia, zaczniesz je dostrzegać, jeśli tylko się temu przyjrzysz.

8. Używaj produktów wielokrotnego użytku i unikaj przedmiotów jednorazowego, takich jak torby, pojemniki, woda butelkowana, słomki, naczynia i ręczniki papierowe. Istnieją ekologiczne odpowiedniki prawie każdego z tych przedmiotów.

9. Bądź częścią pozytywnego konsumpcjonizmu. Kupuj od firm, które praktykują korporacyjną odpowiedzialność społeczną. Przedsiębiorcy są odpowiedzialni za ludzi, naszą planetę i zyski. Wspieraj odpowiedzialne firmy i bojkotuj przedsiębiorstwa nastawione na czysty zysk.

10. Uprość. Im mniej potrzebujesz, tym łatwiej będzie Ci być przyjaznym dla naszej planety. Im mniej pieniędzy będziesz potrzebował, tym więcej czasu będziesz miał na robienie tego, co kochasz.

11. Bądź świadomy. Podczas podejmowania decyzji uwzględniają skąd pochodzą rzeczy  których używasz i jak zostały wyprodukowane. Jeśli ci się nie spodobają, znajdź alternatywę.

12. Wyjdź poza siebie. Jak Twoje działania wpływają na innych ludzi, zwierzęta i ziemię? Podejmuj decyzje, w oparciu o dobro wszystkich i wszystkiego, nie tylko siebie.

13. Bądź dobry dla innych. Dobro tworzy dobro. Uśmiech tworzy uśmiech. Jeśli chcesz być szczęśliwy uszczęśliwiaj innych.

14. Ustal priorytety. Zdrowe jedzenie jest ważniejsze, niż drinki w barze lub jedzenie w restauracjach. Lepiej jest wydawać pieniądze na to pierwsze, niż drugie.

Zacznij od małych kroków. Wybierz to, co będzie dla ciebie najłatwiejsze w pierwszej kolejności. Twoja pewność siebie zbuduje się w czasie, a każdy krok będzie łatwiejszy w miarę upływu czasu i życia. Po pewnym czasie będziesz szczęśliwszy, zdrowszy i prawdopodobnie będziesz czuć się wyzwolony od rzeczy, które cię hamowały. Twoja pozytywność i zdrowie dotkną innych w Twoim otoczeniu, i zaczniesz tworzyć wibrujący wokół Ciebie świat.

Żyj w szczęściu. Żyj w zdrowiu. Żyj wolny. Wyjdź poza swoje granice.

Autor: Rob Greenfield

Źródło: trueactivist.com

 

Dodaj komentarz