fbpx

Naukowcy potwierdzają, że powinniśmy pracować jedynie 4 dni w tygodniu

4-godzinny dzień pracy i 3-dniowy weekend? Tyle potrzebujemy, by nasza praca była efektywna i by nie czekało nas wypalenie zawodowe. Wiele zachodnich firm skłania się ku ograniczeniu czasu pracu, gdyż wypoczęty, spełniony również w życiu prywatnym człowiek jest bardziej produktywny…

Spójrzmy prawdzie w oczy. Pracując 8h dziennie i często dojeżdżając ok. godzinę do miejsca pracy, gdy w końcu wrócimy do domu niewiele zostaje nam czasu a tym bardziej sił na cokolwiek. Dla wielu w poniedziałek rozpoczyna się wielkie odliczanie dni do weekendu….

Psycholodzy od dawna prowadzą badania w temacie pracy. Wnioski są jednoznaczne. Ludzie są w stanie pracować w skupieniu i z zapałem maksymalnie 4 do 5 godzin dziennie. Po tym czasie efektywność spada, człowiek staje się zmęczony, zniecierpliwiony, skory do konfliktów. K. Anders Ericsson, ekspert w dziedzinie psychologii pracy twierdzi, że zmuszanie pracowników do efektywnej pracy powyżej ich możliwości kończy się ogólnym przemęczeniem i powstaniem złych nawyków, które w dłuższej perspektywie przenoszą się na godziny pracy, które wcześniej były efektywne.

32-godzinny tydzień pracy

32 godziny to już lepiej niż 40. Do takiego wniosku doszedł Ryan Carson, CEO firmy Treehouse, który w 2006 roku ustanowił 32-godzinny tydzień pracy. Od tego czasu jego pracownicy są zadowoleni i pracują bardziej wydajnie, co jednocześnie sprawia, że ​​jego firma zarabia miliony dolarów.

Podobne kroki podjęła firma, Reusser Projekt, która w 2013 roku przeszła na 4-dniowy tydzień pracy. Założyciel firmy, Nate Reusser twierdzi, że wydajność jego pracowników jest od tego czasu znacznie wyższa.

 

Czytaj więcej na: eco-zen.pl

Dodaj komentarz