fbpx

Naukowcy potwierdzają, że powinniśmy pracować jedynie 4 dni w tygodniu

4-godzinny dzień pracy i 3-dniowy weekend? Tyle potrzebujemy, by nasza praca była efektywna i by nie czekało nas wypalenie zawodowe. Wiele zachodnich firm skłania się ku ograniczeniu czasu pracy, gdyż wypoczęty, spełniony również w życiu prywatnym człowiek jest bardziej produktywny.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Pracując 8h dziennie i często dojeżdżając ok. godzinę do miejsca pracy, gdy w końcu wrócimy do domu, niewiele zostaje nam czasu a tym bardziej sił na cokolwiek. Dla wielu w poniedziałek rozpoczyna się wielkie odliczanie dni do weekendu….

Psycholodzy od dawna prowadzą badania na temat pracy. Wnioski są jednoznaczne. Ludzie są w stanie pracować w skupieniu i z zapałem maksymalnie 4 do 5 godzin dziennie. Po tym czasie efektywność spada, człowiek staje się zmęczony, zniecierpliwiony, skory do konfliktów. K. Anders Ericsson, ekspert w dziedzinie psychologii pracy twierdzi, że zmuszanie pracowników do efektywnej pracy powyżej ich możliwości kończy się ogólnym przemęczeniem i powstaniem złych nawyków, które w dłuższej perspektywie przenoszą się na godziny pracy, które wcześniej były efektywne.

32-godzinny tydzień pracy

32 godziny to już lepiej niż 40. Do takiego wniosku doszedł Ryan Carson, CEO firmy Treehouse, który w 2006 roku ustanowił 32-godzinny tydzień pracy. Od tego czasu jego pracownicy są zadowoleni i pracują bardziej wydajnie, co jednocześnie sprawia, że ​​jego firma zarabia miliony dolarów.

Podobne kroki podjęła firma, Reusser Projekt, która w 2013 roku przeszła na 4-dniowy tydzień pracy. Założyciel firmy, Nate Reusser twierdzi, że wydajność jego pracowników jest od tego czasu znacznie wyższa.

4-dniowy tydzień pracy

W badaniu przeprowadzonym przez miesiecznik Przegląd Pracy 28% ankietowanych twierdziło, że chętnie przeszliby na 4-dniowy tydzień pracy, nawet kosztem zmniejszenia wynagrodzenia. Nie tylko dla pracowników korzystniej jest pracować mniej, zyskują na tym też firmy. Powodem jest nie tylko spadek produktywności, ale również błędy popelniane przez przepracowanych pracowników, które prowadzą do jeszcze wiekszwgo spadku produktywności. I mamy błędne koło

Przepracowanie prowadzi do błędów w pracy

Kolejne badanie przeprowadzone na pielęgniarkach ukazuje silny związek między czasem pracy a ilością popełnianych błędów. Im dłuższy czas pracy i dobrowolnych nadgodzin – tym więcej nieprawidłowych wkłuć i pomyłek w podawaniu leków

Aż strach pomyśleć o tym, co wiąże się z 12-godzinnymi dyżurami lekarzy

Przepracowanie a depresja

Przepracowanie prowadzi nie tylko do spadku wydajności, zaczyna na tym cierpieć również nasze zdrowie.

W badaniu przeprowadzonym w Japonii w małych i średnich przedsiębiorstwach stwierdzono, że osoby pracujące 10 godzin dziennie i śpiący tylko 6 godzin na dobę, mają 97% większe szanse na depresję niż osoby pracujące 6-8 godzin dziennie.

Teoretycy często uważa się, że nasz tydzień pracy stanie się krótszy wraz z rozwojem technologii. Jednak już teraz widać silną zależność między efektywnością a czasem pracy. Czy nie byłoby dla wszystkich lepiej, gdybyśmy już teraz pracowali mniej?

Dodaj komentarz