fbpx

W czasie wakacji studenci budownictwa będą remontować dom dziecka

Studenci budownictwa Politechniki Łódzkiej w czasie wakacji postanowili wyremontować jeden z domów dziecka w Łodzi. Swoją pracę wykonają w ramach wolontariatu – poinformowała rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka.

Dom Dziecka nr 10 przy ul. Nawrot w Łodzi, który będą remontowali studenci wybrali spośród ponad 20 zgłoszeń. Aby podjąć ostateczną decyzję odwiedzili pięć ośrodków.

Jak mówią studenci, w wybranej przez nich placówce najbardziej wymagającą remontu jest łazienka chłopców. W pokojach dzieci będą odświeżone ściany i sufity pokryte pleśnią, uzupełnione zniszczone tynki i wykonane prace malarskie. Studenci chcą też odnowić korytarze oraz pomieszczenia przeznaczone do wspólnego spędzania czasu.

Placówka funkcjonuje przy ul. Nawrot od pięciu lat. Brak izolacji przeciw-wodnej fundamentów w budynku spowodował powstanie wykwitów oraz miejscowe odspojenia tynków. Studenci podkreślają, że dyrekcja placówki zaczęła działać dokonując doraźnych napraw, na tyle, na ile pozwalały fundusze. Według nich domu nie stać na generalny remont, dlatego ich akcja jest konieczna i pozwoli ona “przywrócić właściwe warunki życia jego mieszkańcom”.

Studenci podkreślają, że nim przystąpią do prac w wakacje muszą pozyskać pieniądze niezbędne do zakupu części materiałów budowlanych oraz zapewnienia wolontariuszom spoza Łodzi noclegu i wyżywienia. Liczą, że do Łodzi przyjedzie, co najmniej 15 wolontariuszy z innych polskich uczelni. Cała ekipa remontowa ma liczyć ok. 35-40 osób.

“Wierzę, że w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, pomożemy dzieciom. Jesteśmy pełni zapału i przekonania, że warto przeznaczyć wakacje, na coś, co można dać innym od siebie” – mówi Mateusz Dankowski, student budownictwa na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.

W ub. roku w ramach akcji studenci wyremontowali Dom Dziecka przy ulicy Drużynowej w Łodzi. Mali pensjonariusze w wieku od 3 miesięcy do dwóch lat mieszkali na oddziale wymagającym naprawy i renowacji. “Po dwóch tygodniach wymagających od naszych wolontariuszy wielu wyrzeczeń, oddaliśmy do użytku sypialnię, pokój zabaw, kuchnię oraz ciągi komunikacyjne” – wspominają.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz