fbpx

Nauka mówi, że inteligencje dziedziczymy po matce

Niedawne badania wykazały, że to geny matki są odpowiedzialne za poziom inteligencji u dzieci, przy czym geny ojca nie robią większej różnicy. Dzieje się tak dlatego, iż kobiety posiadają dwa chromosomy X, a mężczyźni  tylko jeden, a właśnie w tym  dodatkowym przekazywana jest inteligencja.

Badania zostały przeprowadzone na szczurach. Pokazały one, że podanie  dodatkowego ‘matczynego genu’ zaowocowało u myszy rozwinięciem większej głowy i mózgu, zaś u osobników, którym podano ‘gen ojcowski’, rozwinięcie skumulowało się w obszarze limbicznym, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie organizmu w związku z jedzeniem, seksem i agresją.

Geny matki pomagają w funkcjach poznawczych, takich jak myśli, rozumowanie, czy posługiwanie się mową. To również wyjaśnia, dlaczego matka jest bardzo silnie związana z dzieckiem. Oprócz eksperymentów na myszach, badacze przeprowadzili wywiad i rozmawiali z 12 686 młodych ludzi. Wyniki rozmów dowiodły wyraźnie, że większość ludzi dziedziczy inteligencję po matce.

 

Źródło: globetoday.com

Tłumaczenie: Olga Butkiewicz

One thought on “Nauka mówi, że inteligencje dziedziczymy po matce

  • 3 stycznia 2024 at 15:15
    Permalink

    Dlatego w czasie wojen porywano kobiety, by rodziły i wychowywały dzieci najeźdźców. Tak np. Hunowie dzięki słowiańskim kobietom stworzyli mądry naród węgierski.

    Reply

Dodaj komentarz