fbpx

Szary wieloryb, uważany za wymarłego na Atlantyku od ponad 200 lat, został dostrzeżony u wybrzeży Massachusetts

1 marca miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Zespół obserwacji lotniczych Akwarium Nowej Anglii operujący 30 mil od Nantucket — wyspy przy Cape Cod — uchwycił na zdjęciach szarego wieloryba. Uważa się, że gatunek ten wyginął w Atlantyku ponad 200 lat temu, co czyni jego obserwację niezwykłym zjawiskiem.

Podczas 45-minutowego przelotu w okolicy, gdzie dostrzeżono wieloryba, obserwowano, jak zwierzę wielokrotnie nurkowało i ponownie pojawiało się na powierzchni  — informuje Akwarium w swoim komunikacie.

Po dokonaniu zdjęć i ich wnikliwej analizie zespół potwierdził, że zaobserwowane zwierzę to faktycznie szary wieloryb, uznany za wymarły.

“Starałem się pojąć, co widzę, bo przed moimi oczami pojawiło się zwierzę, którego nie powinno być w tych wodach” — relacjonuje Kate Laemmle, technik badawczy uczestniczący w lotach obserwacyjnych.

“To był śmiech przez łzy z powodu ekscytacji i zdumienia, że udało nam się zobaczyć zwierzę, które zniknęło z Atlantyku setki lat temu”.

Szary wieloryb, występujący głównie w Północnym Oceanie Spokojnym, charakteryzuje się marmurkowym ubarwieniem skóry w odcieniach szarości i brakiem płetwy grzbietowej. Posiada również garb oraz wyraźne grzbiety. Długość tego ssaka może osiągnąć do 14 metrów, a waga dochodzi do 35 ton. Szary wieloryb odbywa jedną z najdłuższych migracji wśród wszystkich ssaków.

Gatunek ten zniknął z atlantyckich wód w XVIII wieku w wyniku polowań. Jednakże w ciągu ostatnich 15 lat zanotowano pięć obserwacji tych wielorybów w Atlantyku i Morzu Śródziemnym, w tym ostatnią u wybrzeży Florydy w grudniu — jak informuje Akwarium Nowej Anglii.

Naukowcy przypuszczają, że zaobserwowany szary wieloryb to ten sam, który widziano na Florydzie w grudniu.

Pojawienie się szarych wielorybów w nieoczekiwanych miejscach przypisuje się zmianom klimatycznym. Jak podaje Akwarium, “Przejście Północno-Zachodnie łączące Atlantyk i Pacyfik przez Ocean Arktyczny w Kanadzie, w ostatnich latach regularnie było wolne od lodu w okresie letnim, co jest częściowo efektem wzrostu globalnych temperatur”.

To nadzwyczajne wydarzenie nie tylko fascynuje obserwatorów, ale również dostarcza cennych danych naukowcom, próbującym zrozumieć zmiany w migracjach wielorybów oraz wpływ zmian klimatu na bioróżnorodność oceanów.

Dodaj komentarz