fbpx

Kto rozwiesza tajemnicze opaski na drzewach w parkach?

Niebieskie wstążki pojawiły się na drzewach w  Bielsku Białej, w Parku Włókniarzy oraz obok ratusza. Umieszczone na nich napisy głoszą, że drzewa „produkują dla ciebie tlen” oraz „dla ciebie walczą ze smogiem”. Kto jest organizatorem tej akcji? – pytają urzędnicy.

Organizatorem akcji umieszczania niebieskich wstążek na drzewach nie jest z pewnością bielski samorząd. Tomasz Ficoń, rzecznik magistratu przyznaje, że urzędnicy sami szukają osób, które są za to odpowiedzialne. Wstążki pojawiły się na drzewach w Parku Włókniarzy oraz w pobliżu ratusza, m.in. na sędziwym dębie oraz metasekwoi chińskiej przesadzonej w to miejsce z prywatnego ogrodu w Wapienicy.

Niebieska wstążka to symbol ogólnopolskiej akcji sprzeciwiającej się wycince i niszczeniu drzew w miastach. – W miastach niezbędne są duże, stare drzewa, a nie tylko małe sadzonki. Jeden duży buk produkuje tyle tlenu, ile ok. 1700 sztuk dziesięcioletnich sadzonek tego gatunku. Ogłaszamy koniec wycinki starych drzew w miastach. Zaczyna się era poszanowania starych drzew, niezwykle cennych dla miast – czytamy na facebookowym profilu Niebieska Wstążka dla Drzewa.

 

Czytamy tam również:

Pytacie się nas jaki jest cel zawiązania niebieskiej wstążki na drzewie?

Przyroda i drzewa nie są niestety dla wielu wartością samą w sobie, rola drzew w mieście nie jest dla wszystkich oczywista. Prawo regulujące wydawanie zezwoleń na wycinkę jest niekorzystne dla drzew i przyrody, nie ma faktycznej ochrony ptaków i innych gatunków objętych ochroną gatunkową w razie wycinki.

My nie potrafimy pozostać bezczynni, mamy ambicję małymi krokami odwrócić ten niekorzystny trend. Jesteśmy przekonani, że musimy zacząć od społecznego poruszenia, pokazania, że za drzewami stoją konkretni ludzie, że domagamy się obecności drzew w mieście.

Jeżeli solidaryzujesz się z nasza akcją – zawieś wstążkę na ważnym dla Ciebie drzewie, noś niebieską wstążkę przy sobie. W solidarności obrońców drzew jest moc!

Dobre Wiadomości popierają tę akcję!

 

Źródło: bielsko.biala.pl

Foto: facebook

Dodaj komentarz