Koniec z tabletkami na nadciśnienie? Wystarczy zastrzyk dwa razy w roku
Brytyjscy naukowcy są w trakcie badań, żeby sprawdzić skuteczność radzenia sobie z nadciśnieniem za pomocą nowego zastrzyku. Jeśli analizy się powiodą nadciśnienie tętnicze będzie można leczyć dwiema iniekcjami w roku co sześć miesięcy, zamiast codziennej tabletki.
Naukowcy testują obecnie zupełnie nowe podejście w przypadku leczenia nadciśnienia tętniczego. Po raz pierwszy odchodzi się od terapii tabletkami na rzecz innego rozwiązania. Jak wiadomo problemy z układem krążenia są powszechne, a na wysokie ciśnienie krwi cierpi duża część społeczeństwa, o czym – według National Health Service – wiele osób może nawet nie wiedzieć.
Chociaż często nie ma zauważalnych objawów, nieleczone nadciśnienie tętnicze może zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu.
Badania nad nową formą terapii prowadzone są przez Queen Mary University of London i Barts Health NHS Trust.
Choć dokładne przyczyny nadciśnienia nie są do końca znane, u większości ludzi rozwija się ono ze względu na złą dietę, niehigieniczny styl życia lub choroby współistniejące.
Nowe badanie ma potrwać trzy lata
„Cieszymy się, że możemy przetestować to pierwsze w swoim rodzaju podejście do badań” – powiedział dr Manish Saxena, kierownik badań i zastępca dyrektora klinicznego na Queen Mary University.
„To dopiero początek, ale naszą największą nadzieją jest to, że leczenie okaże się bezpiecznym i łatwiejszym w zarządzaniu, praktycznym rozwiązaniem problemu wysokiego ciśnienia krwi. Leczenie za pomocą dwóch iniekcji w roku stanowiłoby lepszą alternatywę dla codziennego przyjmowania leków, co naszym zdaniem byłoby dobrą wiadomością dla pacjentów i ułatwiłoby leczenie nadciśnienia” – dodał.
Źródło: poradnikzdrowie.pl
Pingback:Koniec z tabletkami na nadciśnienie? Wystarczy zastrzyk dwa razy w roku – Wiadomości ze świata
Warto byłoby dodać, że przy chorobach sercowo-naczyniowych jako podstawowy element leczenia uznaje się profilaktyczne badania. W pakiecie rozszerzonym zdrowy start na wiosnę w laboratorium diagnostyki uwzględnione są m.in. badania lipidogramu, morfologia, kreatynina czy hemoglobina. Badania pokazuja aktualną kondycję organizmu i potrzebę leczenia