fbpx

W Polsce powstaje najgłębszy basen na świecie. W Deepspot zanurkujemy już jesienią

W Mszczonowie pod Warszawą powstaje najgłębszy i najnowocześniejszy na świecie basen nurkowy. Deepspot będzie miał 45 m głębokości i wypełni go 8 tys. metrów sześciennych wody, której starczyłoby dla 27 basenów 25-metrowych. Otwarcie Deepspot już jesienią.

Projekt firmy Flyspot, właściciela popularnych tuneli aerodynamicznych, w szczególności jest dedykowany amatorom nurkowania.

Aby umożliwić długie przebywanie pod wodą bez pianki termoizolacyjnej, Deepspot ma być nieco cieplejszy niż typowy basen. Głęboki na 15 pięter zbiornik pozwoli na profesjonalny trening oraz zdobycie specjalistycznych certyfikatów dla nurków. Firma Flyspot zapowiada, że Deepspot będzie całkowicie niezależny od warunków pogodowych, a sama jego budowa stanowi poważne wyzwanie technologiczne.

Już samo wykopanie 50-metrowej niecki stanowi nie lada wyzwanie. Inżynier powiedziałby, że na 1 metr kwadratowy ściany Larsena (czyli ściany oporowej) działać będzie siła 50 ton. Laikowi na pewno przemówi do wyobraźni… słoń. Wyobraźmy sobie, że na płytę o powierzchni 1 metra kwadratowego staje ich naraz osiem – czytamy w oświadczeniu firmy Flyspot.

Deepspot ma być atrakcją nie tylko dla nurków. Firma Flyspot pomyślała także o zwykłych amatorach wodnych rozrywek. W tym celu powstanie podwodny tunel dla widzów, a w planie są też sale konferencyjne, szkoleniowe i pokoje hotelowe z widokiem do wnętrza basenu.


Flyspot podkreśla, że zapowiedziany na jesień 2019 r. Deepspot będzie czwartym tego typu obiektem na świecie. Ten zlokalizowany w Mszczonowie pod Warszawą będzie jednak najbardziej nowatorski ze wszystkich.

Podwarszawski Deepspot będzie czwartym na świecie basenem nurkowym oferującym podobne doznania, ale jedynym tak zaawansowanym technologicznie. Z budową basenu nurkowego nie poradzili sobie nawet inwestorzy w Emiratach Arabskich – po zawaleniu wykopu inwestycje wstrzymano – komentuje właściciel Deepspot.

Źródło: flyspot.com/pl/deepspot

Dodaj komentarz