fbpx

Cztery najważniejsze decyzje, jakie możesz podjąć w życiu – wskazane przez neurologa

Neurobiolog Moran Cerf zajmuje się badaniami dotyczącymi sposobu, w jaki ludzie podejmują decyzje. Jak się okazuje, sprawia nam to duże problemy. Dzieje się tak dlatego że stajemy się ofiarami własnych uprzedzeń, pozwalamy by emocje przysłaniały naszą zdolność obiektywnej oceny sytuacji, dodatkowo sama konieczność podejmowania decyzji szybko nas męczy.

Moran Cerf odkrył jednak ciekawą rzecz. Jeśli we właściwym momencie dokonamy mądrych wyborów, eliminujemy konieczność podejmowania setek innych, pomniejszych decyzji.

Oto decyzje które według niego należy podjąć, by nasze życie było szczęśliwsze i mniej stresujące:

1. Rozważnie dobieraj przyjaciół

Według badacza jest to najważniejsza decyzja, jaką możemy podjąć w życiu. Dobranie odpowiednich ludzi, których zapraszamy do naszego najbliższego grona, zwiększa szanse na odnoszenie sukcesu i lepsze życie.

Naukowiec twierdzi, że jeśli ktoś chce stać się zabawną osobą lub taką, która ma dobrą kondycję fizyczną, powinien zaprzyjaźnić się z osobami, które właśnie takie są. W naturalny sposób zacznie się do nich upodabniać.

2. Śledź swoje własne szczęście

Moran Cerf twierdzi, że ludzie mają znacznie więcej szczęścia, niż im się wydaje. W każdym semestrze zachęca swoich studentów, by notowali każdą sytuację, w której zaryzykowali i im się to opłaciło.

Za każdym razem, gdy przekraczają dozwoloną prędkość na autostradzie i nie dostają mandatu, zapisują to. Robią to też, gdy mandat dostaną. Pod koniec miesiąca robią podsumowanie. Często są potem zaskoczeni, ile mają w życiu szczęścia – twierdzi badacz.

3. Unikaj informacyjnego przeładowania

Wiele osób jest przekonanych, że informacja jest kluczem do tego, by uwolnili swój potencjał, ale liczby na wadze czy liczba kroków policzona przez smartwatcha nie zmieni przecież naszych nawyków.

Cerf uważa, że powinniśmy przestać zamęczać samych siebie tym, jak dokładnie wyglądała danego dnia nasza dieta i ile ćwiczyliśmy. Bo to liczby stają się wtedy celem, a nie postęp, który robimy.

Sam zakrywa wyświetlacz, gdy się waży. Urządzenie rejestruje i zapisuje jego wagę, ale on sam zerka na nią tylko raz pod koniec tygodnia. Mówi, że pomaga mu to myśleć mniej o liczbach, a bardziej o celu, którym jest zrzucanie wagi.

4. Pomagaj innym

Badania wskazują, że nawet jeśli będziemy podejmować właściwe decyzje wobec nas samych, to i tak nie będziemy tak szczęśliwi, jak wtedy gdy pomagamy innym.

Chodzi zarówno o wsparcie finansowe, jak i poświęcanie własnego czasu w słusznym sprawom. Oba przypadki – przekazanie takiej kwoty, jaką wydalibyśmy na siebie lub poświęcenie innym takiego czasu, który poświęcilibyśmy dla siebie samych, zwiększa poczucie szczęścia.

Pomaganie innym wpływa także pozytywnie na zdrowie i przynosi ulgę zmęczonej psychice.

Źródło: inc.com

 

Dodaj komentarz