Cały okres aktywności Perseidów przypada od 17 lipca do 24 sierpnia. W okresie maksimum w ciągu godziny może się ich pojawić nawet do 150, a w ciągu 2-3 minut można obserwować od kilku do kilkunastu meteorów.

Jak obserwować meteory? Nie wymaga to astronomicznego sprzętu, wystarczy gołe oko. Najlepiej znaleźć w okolicy miejsce, które jest najmniej oświetlone, żeby lampy nie świeciły w oczy. Im ciemniejsze – tym lepiej, bo więcej meteorów można wówczas dostrzec. Można patrzeć na całe niebo, przy czym najlepiej nie wpatrywać się w sam radiant (punkt na niebie, z którego meteory wydają się wylatywać), a na fragmenty nieba położone w odległości kilkudziesięciu stopni od niego (radiant Perseidów w okresie maksimum znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza).

W Warszawie najlepszym miejscem do obserwacji spadających gwiazd będzie Centrum Nauki Kopernik gdzie obserwacja rozpocznie się o 21:00. W nocy zgaśnie iluminacja na PGE Narodowym, dlatego również w tej okolicy będzie można zobaczyć Perseidy.

W większych polskich miastach organizowane są zazwyczaj eventy i imprezy, które zachęcają do wspólnego oglądania nocy spadających gwiazd. Niezależnie od tego jednak, gdzie się znajdujecie, dobrze jest udać się w miejsce z dala od miejskich świateł, dzięki czemu warunki do obserwacji nocnego nieba będą o wiele lepsze.

Perseidy będzie można również oglądać w sieci. Transmisję będzie można prawdopodobnie obejrzeć na stronie NASA, jak i na YouTubie. Dodatkowo warto śledzić media społecznościowe – przeróżne materiały będą oznaczane takimi hashtagami jak: #Perseidy, #Perseids, #Perseidas2019.