fbpx

Razem na dobre i na złe. 7 oznak udanego partnerstwa

Świat popkultury od lat karmi nas złudzeniami na temat księcia na białym koniu, który wybawi nas od nieszczęść tego świata. I choć czasy rycerskie dawno minęły, taka idea wciąż jest zakorzeniona w społeczeństwie wspierającym patriarchalny model związku.

Począwszy od lat 60. pomysł „idealnego” partnerstwa został jednak przepisany na nowo – tym razem przez świadome siebie i dojrzałe feministki, które zamiast czekać na księcia, same zaczęły decydować z kim (i jak długo) chcą spędzić życie. Oto dziesięć cech, których warto szukać u potencjalnych partnerów. Wszystkie są zgodne z ideą partnerstwa opartego na równości.

Szacunek

Wzajemny szacunek jest absolutną oczywistością, która nie podlega żadnym negocjacjom. Warto pamiętać (i wymagać!) od partnera również szacunku do innych – twoich rodziców, przyjaciół, znajomych czy sąsiadów. Zwróć uwagę na to, jak kandydat na partnera odnosi się do swoich bliskich i dalszych znajomych. Czy jest życzliwy dla obcych mijanych na ulicy? To dużo o nim powie.

Zaradność

Przez zaradność rozumiemy umiejętne działanie, które jest praktyczną odpowiedzią na nieprzewidziane sytuacje. Nie chodzi o to, aby szukać człowieka, który będzie jak skała, ale kogoś dojrzałego emocjonalnie, kto w trudnych sytuacjach będzie umiał zdystansować się do silnych emocji i poszuka rozwiązania problemu.

Zaufanie

Co rozumiesz poprzez zaufanie? I co rozumiesz poprzez wierność? Choć te dwa pojęcia wydają się być na pozór proste i wydaje ci się, że mają takie samo znaczenie dla wszystkich, doświadczenie pokazuje, że jest zupełnie inaczej. Szczera rozmowa przeprowadzona na początku nowej relacji pozwoli uniknąć w przyszłości wielu nieporozumień. Powiedz jasno, czego oczekujesz od partnera i zapytaj o to samo.

Odpowiedzialność

„To nie ja”, „to nie moja wina”. To zwroty typowe dla Piotrusia Pana, który nigdy nie bierze odpowiedzialności za własne czyny i unika pełnego zaangażowania. Tymczasem przyznanie się do winy lub pomyłki jest cechą dojrzałych i pełnych siebie ludzi. Jednocześnie też świadczą o pokorze i autentyczności. Zdolność przyznania się do błędu to cecha ludzi szczerych i godnych zaufania.

Wrażliwość

Dzięki socjolożce i autorce książek – Brene Brown – już dawno temu pożegnaliśmy fałszywe przekonanie na temat ludzkiej wrażliwości. Brene Brown obaliła mit, że wrażliwość jest formą słabości. Dziś wiemy, że wysoka wrażliwość wymaga odwagi, mądrości i siły ducha. Świadczy o rozwiniętej świadomości – człowiek wrażliwy ma dostęp do takich pokładów uczuć i myśli, których na próżno szukać u kogoś, kto odrzuca wrażliwość na starcie.

Zaangażowanie

Szukasz kogoś na chwilę, czy na dłużej? Czy wystarczy ci okazjonalne randkowanie, czy wolisz raczej pełne zaangażowanie? Dojrzały związek cechuje obopólne oddanie – chodzi o to, by każdy z partnerów miał poczucie, że daje po tyle samo – czas, energia, zaangażowanie, a nawet wkład materialny są podobne po każdej ze stron. W innym wypadku będzie narastać poczucie niesprawiedliwości i frustracji. Efekt? Potężny konflikt lub oddalenie. Zawsze oczekuj od partnera dokładnie tyle, ile sama dajesz.

Poczucie humoru

I na koniec, choć nie mniej ważne – poczucie humoru! Jeśli chcesz, aby twoje życie było pełne przygód, a wszystkie porażki i zakręty losu lekkostrawne, zadbaj o śmiech! Najlepiej codziennie – kilka porcji w małych lub większych dawkach. Jeśli potencjalny partner rozbawi cię na pierwszej randce i zauważysz, że sam w stosunku do siebie jest pełen zdrowego dystansu, weź to za dobrą kartę. Poczucie humoru to świetny afrodyzjak i lek na szarą codzienność. Obniża poziom odczuwanego stresu i łagodzi ostre krawędzie codziennych porażek.

Jakie jeszcze cechy powinien posiadać twój wymarzony partner?

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
kobietytomy.pl

 

Dodaj komentarz