fbpx

Zakaz stosowania neonikotynoidów pomoże uratować populację europejskich pszczół

Neonikotynoidami określa się grupę trzech pestycydów stosowanych w rolnictwie na terenie UE: imidaklopridu, klotianidyny i tiametoksamu. Powodem ich zakazu stosowania są badania przeprowadzone przez Europejski Urząd ds Bezpieczeństwa Żywności w lutym br. według których środki te mają bezpośredni związek z zespołem masowego ginięcia pszczoły miodnej (ang. Colony Collapse Disorder).

Przepisy ograniczające użycie pestycydów z tej grupy obowiązują już od 2013 r. Teraz jednak neonikotynoidy będą mogły być stosowane tylko i wyłącznie w zamkniętych szklarniach. Za dalszym ograniczeniem ich stosowania głosowali przedstawiciele Niemiec, Estonii, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoch, Cypru, Luksemburga, Malty, Holandii, Austrii, Słowenii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Decyzja państw członkowskich na pewno cieszyć się będzie ogromnym poparciem społecznym. W tym roku petycję w sprawie zakazu neonikotynidów podpisało ponad 5 mln Europejczyków. Jest to niezmiernie pozytywna wiadomość – bez pszczół bowiem nasz cały ekosystem mógłby legnąć w gruzach. Niektórzy naukowcy twierdzą, że mógł być to ostatni moment na wprowadzenie tego zakazu. Przez ostatnie 25 lat w niektórych krajach członkowskich populacja pszczół miodnych i innych pożytecznych owadów zmalała o 75%

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, oficjalny zakaz używania nenikotynoidów w rolnictwie zostanie uchwalony w maju br. Przepis ten ma zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku. Pomimo głosów sprzeciwu w tej sprawie, zakaz ten był jak najbardziej potrzebny. Szacuje się bowiem, że pszczoły odpowiadają za zapylanie ok. 90 proc. światowych upraw. Ich masowe wymieranie, spowodowane stosowaniem coraz mocniejszych pestycydów, prędzej czy później zakończyłoby się masową katastrofą.

Miejmy nadzieję, że zakaz stosowania tych środków przyczyni się do odbudowy populacji pszczół na terenie Unii Europejskiej.

 

Czytaj więcej na: spidersweb.pl

Dodaj komentarz