fbpx

Dżdżownice „produkują” nawet 140 mln ton zboża rocznie. To ok. 6,5% światowych upraw

Ostatnie odkrycia naukowe ujawniają, że dżdżownice mogą mieć kluczowe znaczenie w produkcji zbóż na skalę globalną, będąc odpowiedzialnymi za wytworzenie do 140 milionów ton tego rodzaju upraw. Innymi słowy, gdyby te zwierzęta były narodem, zajmowałyby jedno z czołowych miejsc pod względem produkcji zbóż.

Zwierzęta te, znane z naszych ogrodów, pól i łąk, często pojawiają się po opadach deszczu. Mają zdolność do przewietrzania i nawożenia ziemi, wspomagając rozkład martwej materii organicznej, co uwalnia niezbędne dla roślin składniki odżywcze.

Ważne odkrycia na temat roli dżdżownic w produkcji zbóż

W świeżo opublikowanym artykule w „Nature Communications”, naukowcy z Colorado State University przedstawili swoje odkrycia. W ich badaniach ujawniono, że dżdżownice mogą wzbogacać gleby na poziomie, którego wcześniej się nie spodziewano. Steven J. Fonte i jego zespół obliczyli, że owe stworzenia mogą odpowiadać za aż 6,5% globalnej produkcji różnych typów zbóż, w tym pszenicy, ryżu, kukurydzy i jęczmienia.

Naukowcy analizowali mapy, które przedstawiały rozmieszczenie różnych gatunków dżdżownic, właściwości gleb i dane na temat plonów. Także porównywali wyniki wcześniejszych badań dotyczących produktywności roślin, aby szacować wpływ tych organizmów na produkcję upraw na świecie. Dowody sugerują także, że dżdżownice mogą pomagać roślinom w ochronie przed patogenami glebowymi, pobudzając ich systemy obronne.

Znaczący udział w globalnej produkcji zbóż

„Udział dżdżownic w produkcji może być nawet większy, niż oszacowano. Niestety, pewne populacje mogą być niedoszacowane w wielu regionach, szczególnie w strefie tropikalnej, z powodu braku środków na badania w niektórych obszarach” – wyjaśnił prof. Fonte.

Naukowcy stwierdzili, że dżdżownice mogą odpowiadać za około 6,5% globalnej produkcji zbóż i 2,3% produkcji roślin strączkowych, co równa się ponad 140 milionom ton rocznie. Jest to liczba porównywalna z produkcją pszenicy w Chinach, lidera w tej dziedzinie, który produkuje 137,7 mln ton. Przykładowo, Rosja produkuje 120 mln ton zbóż, co jest mniejszą liczbą niż ta osiągnięta dzięki dżdżownicom.

Badacze zaznaczyli również, że dżdżownice mają szczególnie duży udział w „globalnym Południu”, odpowiadając za 10% całkowitej produkcji zbóż, głównie w Subsaharyjskiej Afryce. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach udział dżdżownic ocenia się na 8%.

„Nasze wyniki sugerują, że dżdżownice są istotnymi elementami napędzającymi globalną produkcję żywności. Inwestowanie w polityki i praktyki agroekologiczne, które wspierają populacje dżdżownic i ogólną bioróżnorodność gleby, mogą znacznie przyczynić się do realizacji celów zrównoważonego rolnictwa” – podkreślili naukowcy.

Równocześnie, badacze podkreślili konieczność ochrony tych organizmów. Nowoczesne rolnictwo często polega na użyciu pestycydów, które stanowią poważne zagrożenie dla dżdżownic. Badania przeprowadzone przez dwie organizacje non-profit, amerykański oddział World Society for the Protection of Animals (WSPA) oraz Center for Biological Diversity, pokazują, że substancje chemiczne obecne w herbicydach i insektycydach są ogromnym zagrożeniem dla większości zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.

Źródło: nature.com

Dodaj komentarz