fbpx

Kobieta, która widzi muzykę, maluje piękne obrazy popularnych piosenek

 

Melissa McCracken, która doświadcza synestezji, postanowiła podzielić się ze światem swoimi wizjami i namalować obrazy, które zjawiają się przed jej oczami, gdy słucha popularnych piosenek.

Synestezja to zdolność, dzięki której możliwe jest krzyżowanie się doświadczeń odbieranych przez jeden zmysł z doświadczeniami charakterystycznymi dla innego, na przykład odbieranie niskich dźwięków wywołuje wrażenie miękkości, barwa niebieska odczuwana jest jako chłodna, obraz litery lub cyfry budzi skojarzenia kolorystyczne itp.

 

2

Karma Police Radiohead

Najczęściej spotykanym przypadkiem synestezji jest tak zwane “barwne słyszenie”, którego doświadcza Melissa McCracken. Polega ono na tym, że dźwięki wywołują wrażenia barwne bądź barwy – dźwięki. Inaczej mówiąc, możliwe jest widzenie dźwięków. Jak przyznaje kobieta, synestezja nie wywołuje dysorientacji, ale bardzo trudno jest opisać swoje doświadczenia innym ludziom. Stąd pomysł na namalowanie obrazów i pokazania piękna muzyki z całkiem innej perspektywy.

3

Tonight, Tonight The Smashing Pumpkins

Życie Melissy od zawsze wypełnione było kolorami – widziała barwy w książkach, wzorach matematycznych, na koncertach. Do piętnastego roku życia była przekonana, że każdy człowiek widzi świat podobnie. Aż pewnego dnia zapytała brata, jakiego koloru jest litera C (w jej przypadku to kanarkowy) i dowiedziała się, że jej umysł nie pracuje tak normalnie, jak mogłoby się wydawać.

4

Life on Mars? David Bowie

Najpiękniejszym doświadczeniem dla Melissy jest słuchanie muzyki. Dźwięki są “tłumaczone” przez jej umysł na różne faktury i kolory. Aby choć w przybliżeniu ukazać te wspaniałości innym ludziom, Melissa stara się je oddać w obrazach, malowanych farbami olejnymi i akrylowymi.

5

Since I’ve Been Loving You Led Zeppelin

6

Joy in Repetition Prince

7

Seems So Long Stevie Wonder

8

Little Wing Jimi Hendrix

9

All the Love in the World Nine Inch Nails

10

Bodysnatchers Radiohead

Źródło: melissasmccracken.com

Dodaj komentarz