fbpx

Powstało pierwsze mieszkanie treningowe. Osoby niepełnosprawne przejdą w nim “test życia”

Sprzątanie, gotowanie, prawnie czy robienie zakupów – oto czynności których będą się uczyć osoby z niepełnosprawnością umysłową, w nowo powstałym mieszkaniu treningowym w Sosnowcu.

Sześcioro podopiecznych zespołu szkół specjalnych zamieszka w nowym domu przez pół roku. Towarzyszyć im będą opiekunowie, mają oni pomagać, ale tylko w niektórych sytuacjach.

W mieszkaniu będzie jednocześnie przebywać sześć osób i jeden opiekun. Program jest przewidziany na dwa lata. Taki “kurs życia” potrwa od 3 do 6 miesięcy – powiedziała w wywiadzie dla Polsat News Iwona Durek, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu.

Wspieranie zamiast wyręczania

Zajęcia pozwolą sprawdzić w jakim stopniu taka osoba będzie samodzielna – dodaje Iwona Durek.

Praca opiekunów ma polegać tylko na wspieraniu osób niepełnosprawnych.

To nie będzie wyręczanie, ale nauka. Uczymy siły, dajemy sprawczość, pokazujemy, że wszystko możemy wyćwiczyć. Tworzenie pewnych schematów funkcjonowania jest podstawą samodzielności takich osób. Lekko kierowani mogą poradzić sobie w życiu – dodaje.

Iwona Durek podkreśla, że w pracy z osobami niepełnosprawnymi wielką rolę odgrywa trener.

To osoby, które kochają pracę i kochają swoich podopiecznych. To wizjonerzy, ludzie z pasją – wyjaśnia.

Zdaniem dyrektor Durek, jest to “skarb w zakresie usamodzielniana osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym”.

Start ośrodka planowany jest w ciągu dwóch tygodni.

Źródło: polsatnews.pl

Dodaj komentarz