fbpx

Jeden z bliźniaków został na Ziemi, drugi poleciał w kosmos. „Takich wyników nikt się nie spodziewał”!

Naukowcy są zdumieni efektami badań nad amerykańskimi astronautami-bliźniakami. Scott Kelly był 340 dni na orbicie, jego brat Mark (były kosmonauta) uczestniczył w tym czasie w testach na Ziemi. Okazało się że organizm Scotta przejawia oznaki odmładzania.

Scott i Mark Kelly to bliźniacy jednojajowi, którzy obaj kochają kosmos. Scott jest aktywnym astronautą, natomiast jego brat jest astronautą w stanie spoczynku. Obaj wzięli udział w eksperymencie NASA, który ma pokazać, jak kosmiczne podróże wpływają na nasze ciało. W marcu 2016 roku po 340 dniach spędzonych na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station, ISS) Scott wrócił na Ziemię. Przez cały czas regularnie był poddawany różnorakim badaniom, tak jak jego brat Mark. Po niemal roku od rozpoczęcia eksperymentu, NASA opublikowała pierwsze wyniki. Okazały się one być zaskakujące nawet dla samych naukowców! Dlaczego? Spodziewano się odwrotnych rezultatów!

Eksperci NASA zaobserwowali u przebywającego poza Ziemią Scotta coś, co można by określić… odmłodzeniem organizmu! Odnotowano bowiem wydłużenie telomerów, końcówek chromosomów, które z wiekiem się skracają! Gdy Scott wrócił na Ziemię, chromosomy wróciły jednak do normy. Czy to oznacza, że w kosmosie się nie starzejemy? U Scotta zaobserwowano również niepokojące zmiany – osłabienie umiejętności poznawczych w sferach szybkości i precyzji. Na publikację pełnych danych będziemy musieli jeszcze poczekać, ale już teraz badanie NASA można określić przełomowym!

Więcej na temat tego niezwykłego eksperymentu przeczytacie na: nasa.gov.

Dodaj komentarz