fbpx

Pierwsza w historii kara za zaśmiecenie kosmosu

Kwestia kosmicznych śmieci nabiera nowego wymiaru w świetle niedawnej decyzji Federalnej Komisji Łączności (FCC), która nałożyła karę na amerykańską firmę telewizyjną DISH w wysokości 150 tys. dolarów za nieprawidłowe zarządzanie jej satelitą. Unikatowa w swoim rodzaju decyzja może ustanowić precedens w kontekście rozprawy z rosnącym problemem odpadów w przestrzeni kosmicznej.

DISH, amerykański dostawca usług telewizyjnych, miał za zadanie utrzymanie porządku po wycofaniu z użytku satelity EchoStar-7, co miało miejsce ponad dwie dekady temu. Zobowiązanie podjęte przez firmę w 2012 roku przewidywało, że nieczynny sprzęt zostanie przeniesiony 300 km powyżej orbity operacyjnej. Niestety, ograniczenia paliwowe pozwoliły na przesunięcie jedynie o 122 km, co budzi obawy związane z potencjalnymi skutkami w postaci dodatkowych śmieci kosmicznych.

Zagrożenie, jakie stanowią kosmiczne odpady, jest poważnym problemem dla współczesnej eksploracji kosmosu i operacji satelitarnych. Z danych Europejskiej Agencji Kosmicznej wynika, że obecnie na orbicie okołoziemskiej krąży około miliona fragmentów, każdy wystarczająco duży, aby potencjalnie uszkodzić statek kosmiczny.

Decyzja FCC, choć innowacyjna, spotkała się z pewnym sprzeciwem ze strony ukaranej firmy. Loyaan Egal z FCC komentuje tę sytuację jako przełomową, podkreślając, że “musimy mieć pewność, że operatorzy wywiązują się ze swoich zobowiązań”. FCC z zadowoleniem przyjmuje możliwość egzekwowania przepisów dotyczących kosmicznych śmieci, uznając je za element krytyczny w kontekście rozwijającej się gospodarki kosmicznej.

Firma DISH jednak kontrargumentuje, wskazując, że śledztwo nie dowiodło, iż ich satelita stanowił zagrożenie. Firma podnosi również kwestię dotyczącą tego, czy istniejące wytyczne są odpowiednie dla starszych modeli satelitów, jak również podkreśla swoje doświadczenie i historię bezpiecznej operacji dużej floty satelitarnej, która obecnie obejmuje siedem jednostek.

Pomimo obaw i kontrowersji, ta niecodzienna decyzja może otworzyć nowe możliwości w kontekście zarządzania odpadami kosmicznymi oraz wyznaczyć nowe standardy dla przyszłych operacji w przestrzeni kosmicznej, uwzględniając bezprecedensowe wyzwania, przed którymi stoi współczesna eksploracja kosmosu.

Źródło: aa.com.tr

Dodaj komentarz