fbpx

Zwiedzaj Luwr z własnego domu! 480 tysięcy dzieł obejrzysz za darmo

Nie lada gratkę przygotował Luwr dla miłośników sztuki. Słynne paryskie muzeum udostępniło zupełnie za darmo zbiory składające się z ponad 480 tysięcy dzieł sztuki. Od teraz Mona Lisa Leonarda da Vinci czy marmurowa rzeźba Nike z Samotraki będą w zasięgu każdego, kto ma dostęp do internetu. Dzieła udostępnione są zupełnie za darmo, bez wychodzenia z domu!

Udostępniona online kolekcja sztuki umożliwia ludziom na każdego zakątka na kuli ziemskiej eksplorację świata sztuki i historii z ich własnych domów lub biur, nieodpłatnie. Baza danych mieści w sobie ponad 480 000 dzieł zgromadzonych w Luwrze, a także w Musée National Eugène-Delacroix, czy kolekcję rzeźb z ogrodów Tuileries i Carrousel.

Ciekawostką może okazać się platforma pod nazwą „MNR” ( Musées Nationaux Eécupération), w której znalazły się kolekcje dzieł odnalezionych po II wojnie światowej. Przekazane do Luwru czekają, aż będą mogły wrócić do swoich prawowitych właścicieli.

Dzieła sklasyfikowane są według ośmiu działów Luwru; od sztuki islamskiej i dzieł renesansowych, po egipskie antyki i czy obrazy artystów z niemal całego świata.

Poszukiwania są możliwe poprzez proste lub zaawansowane wyszukiwarki na platformie, można przeglądać poszczególnych działy kuratorskie i albumy tematyczne. Interaktywna mapa online prowadzi zwiedzających poprzez poszczególne pokoje, tak jak w prawdziwym muzeum Luwr I jest dostępna w językach: francuskim, angielskim, hiszpańskim i chińskim.

Dziś Luwr odkurza swoje skarby, nawet te najmniej znane. Po raz pierwszy każdy może bezpłatnie uzyskać dostęp do całej kolekcji dzieł z komputera lub smartfona, niezależnie od tego, czy są one wystawione w muzeum, wypożyczone, nawet długoterminowo, czy też znajdują się w magazynie.  Oszałamiające dziedzictwo kulturowe Luwru jest teraz na wyciągnięcie ręki!  Jestem pewien, że te cyfrowe treści jeszcze bardziej zainspirują ludzi do przyjścia do Luwru i osobistego odkrywania kolekcji” – mówi Jean-Luc Martinez, dyrektor muzeum Luwr. 

Pełna kolekcja dostępna jest TU

Źródło: whitemad.pl

Luwr

Opracowała: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim:) 

Dodaj komentarz