fbpx

Sukces implantu Elona Muska. Sparaliżowany pacjent całą noc grał w grę… Myślami

Firma Neuralink poinformowała o udanej implementacji implantu, który umożliwia kontrolowanie komputera za pomocą samej myśli. Ich pacjent, 29-letni Noland Arbaugh, opisuje swoje doświadczenia, w tym spędzenie całej nocy przy swojej ulubionej grze — Civilization VI.

Elon Musk już na początku roku zasugerował, że pierwszy pacjent po zabiegu czuje się dobrze, a urządzenie funkcjonuje bez zarzutu. Publiczna prezentacja sukcesu technologii interfejsu mózg-komputer miała miejsce 20 marca, kiedy to Noland Arbaugh demonstrując możliwości urządzenia, grał na żywo w cyfrowe szachy i mógł swobodnie komunikować się z otoczeniem.

Noland, który jest całkowicie sparaliżowany po wypadku przy nurkowaniu, podzielił się swoimi refleksjami na temat nowatorskiej technologii.

Kontrola komputera za pomocą myśli

“To było jak manipulowanie “Mocą” nad kursorem. Wystarczyło, że spojrzałem na dany punkt na ekranie, a kursor przemieszczał się dokładnie tam” – relacjonuje pacjent. Noland stracił kontrolę nad kończynami osiem lat temu i zdecydował się na udział w eksperymencie.

Pacjent przyznał, że dzięki BCI odzyskał pewną swobodę. Oprócz gry w szachy mógł swobodnie zarządzać muzyką na komputerze i komunikować się. Wykorzystał również implant do gry przez całą noc w swoją ulubioną grę.

“Kiedy po raz pierwszy daliście mi pełną kontrolę, nie poszedłem spać aż do szóstej rano, grając w Civilization. Warto było i myślę, że to najlepszy sposób, by opisać, jak niesamowite to było” – powiedział do naukowca Neuralink, Blissowi Chapmanowi.

Przed operacją Noland nie mógł wrócić do gry w  Civilization VI, gdyż wymagało to pomocy przyjaciela. Ze względu na skomplikowaną i czasochłonną naturę gry, długie sesje były wyzwaniem. Arbaugh nie mógł ukończyć wszystkich etapów gry.

“Gra w Mario Kart i ciągłe zajmowanie drugiego miejsca całkowicie zmieniło moje postrzeganie możliwości” – dodał Arbaugh.

Pacjent używał również implantu do czytania oraz nauki języków francuskiego i japońskiego, stwierdzając, że po zabiegu nie odczuł żadnego pogorszenia funkcji poznawczych. Szpital opuścił dzień po dwugodzinnej operacji.

Jak działa implant BCI?

Elon Musk w 2016 roku założył firmę Neuralink wraz z zespołem naukowców i inżynierów. Ich technologia interfejsu mózg-komputer ma umożliwić osobom takim jak Arbaugh dostęp do komputerów i innych urządzeń, a w przyszłości także przywrócić im sprawność kończyn.

Zabieg jest inwazyjny – robot chirurgiczny usuwa fragment czaszki, a następnie implantuje ultracienkie nici do mózgu. Nici te rejestrują aktywność neuronową i przekazują ją do aplikacji Neuralink, która przekłada je na konkretne akcje urządzenia.

Dodaj komentarz