fbpx

W dawnych czasach udomawiano lisy

Badania opublikowane w magazynie „Royal Society Open Science” wskazują, że setki lat temu na terenie Ameryki Południowej lisy były traktowane jako zwierzęta domowe.

Odkrycia archeologiczne w Argentyńskiej Patagonii, wskazują na to, że ludzie chowali lisy jako zwierzęta towarzyszące, podobnie jak psy. W jednym z grobów datowanym na około 1500 lat temu znaleziono szczątki lisa pochowanego razem z człowiekiem.

Naukowcy uważają, że lisy były integralną częścią życia łowców-zbieraczy, dzieląc z nimi jedzenie i miejsce w obozowisku. Inne szczątki tego samego gatunku lisa, znane jako Dusicyon avus, odkryto prawie dziesięć lat temu w innym miejscu w Argentynie.

„To bardzo rzadkie znalezisko. Świadczy o bliskich więzach między lisami a przedstawicielami łowców-zbieraczy” – opisuje dr Ophelie Lebrasseur z Uniwersytetu Oksfordzkiego

Znaleziono również zęby dzikich lisów w wielu pochówkach w Argentynie i Peru, co może świadczyć o symbolicznym znaczeniu tych zwierząt. Lisy te ważyły między 10 a 15 kg i wyginęły około 500 lat temu, niedługo po tym, jak do Patagonii dotarły pierwsze udomowione psy.

Źródło: naukawpolsce.pl

Dodaj komentarz