fbpx

Zgromadzenie Narodowe we Francji głosuje, by całkowicie zakazać pestycydów zabójczych dla pszczół

1

Zgromadzenie Narodowe we Francji właśnie przyjęło projekt ustawy, która zakazuje neonikotynoidowych pestycydów, powszechnie krytykowanych z powodu negatywnego oddziaływania na populacje pszczół. Unia Europejska ograniczyła użycie neonikotynoidowych substancji chemicznych już dwa lata temu po tym, jak badania wykazały, że pestycydy te szkodzą pszczołom. Teraz Francuzi chcą wyeliminować je całkowicie.

Ustawa o bioróżnorodności wspierana przez francuską Ministrę Ekologii, trwałego rozwoju i energii – Ségolène Royal, zakazywałaby wszelkiego użycia neonikotynoidów na roślinach uprawnych od września 2018. Inną propozycją środowiskową jest też m.in. podwyżka podatków na olej palmowy.

Krytycy ustawy, tacy jak producent pestycydów Bayer CropScience and Syngenta, utrzymują, że badania nad oddziaływaniem neonikotynoidów na pszczoły są nieprzekonujące i wystosowali propozycje alternatywy dla całkowitego zakazu.

Bayer zaalarmował farmerów, którzy regularnie używają pestycydów, grożąc, że „niektórzy farmerzy znajdą się w ślepej uliczce w związku z ochroną roślin uprawnych… ich zbiory mogą spaść o 15-40% w zależności od uprawy.”

Ugrupowania farmerów skarżą się na brak alternatyw dla stosowania neonikotynoidów. Obawiają się, że zakaz zredukuje ich plony i zostawi ich w tyle innych krajów UE.

Minister Rolnictwa, Stephane LeFoll, oświadczył, że jest przeciwko tym obostrzeniom oraz, że zamiast tego Francja powinna powoli pracować nad zmniejszeniem o połowę zużycia pestycydów w ciągu 7 najbliższych lat. Stwierdził również, że całkowity zakaz  może zaszkodzić Francji jako największemu producentowi rolnemu w UE.

Przewodniczący kampani na rzecz pszczół Friends of the Earth, Dave Timms, odrzuca te obawy przekonując: „Naukowych dowodów przeciwko neonikotynoidom przybywa z każdą chwilą. Kroki, by zaostrzyć obowiązujące dotychczas we Francji restrykcje są rozsądną reakcją na stwarzane przez te  pestycydy zagrożenie dla przyrody, w tym dla pszczół.”

Zważywszy na duże znaczenie dla rolnictwa, jakie mają pszczoły, a w konsekwencji także na globalne źródła pożywienia, ustawa Francuzów może być przyczynkiem do większej świadomości narodów na temat ochrony i odnowy populacji tych stworzeń. Projekt ustawy musi przejść jeszcze przez francuski senat. Przez wzgląd na pszczoły i przyszłość naszej planety, miejmy nadzieję, że przejdzie.

Źródło: trueactivist.com, tłumaczenie: AB

Dodaj komentarz