fbpx

Nowy lek na COVID-19. Działa u 97 proc. chorych

U ponad 97 proc. chorych na COVID-19 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) wykazano poprawę w ciągu co najmniej pięciu dni po zastosowaniu leku Sotrovimab – podał tamtejszy resort zdrowia. Nowy lek na COVID-19 jest stosowany w kraju od dwóch tygodni. Przyjęło go ponad 650 pacjentów.

Sotrovimab to lek przeciwwirusowy, który oparty jest na przeciwciałach klonalnych. Został on opracowany przez firmy GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology.

Między 16 a 29 czerwca 2021 podano go 658 pacjentom z Covid-19, z których około 59 proc. miało 50 lat lub więcej. Chorzy otrzymujący Sotrovimab w stolicy ZEA, Abu Zabi, należą do grup ryzyka z powodu chorób współistniejących, takich jak otyłość, rak, choroby nerek, choroby płuc, choroby układu krążenia, cukrzyca, nadciśnienie i alergie.

Emirackie ministerstwo zdrowia poinformowało, że Sotrovimab stosowany jest w ciężkich przypadkach Covid-19 u dorosłych, kobiet w ciąży  oraz dzieci w wieku powyżej 12 lat, u których występuje ryzyko pogorszenia objawów.
Abu Zabi, było pierwszym miastem na świecie, które otrzymało dostawę Sotrovimabu w połowie czerwca – podała wówczas państwowa agencja prasowa WAM.

Wcześniejsze badania laboratoryjne sugerowały, że środek działa przeciwko wszystkim groźnym wariantom koronawirusa. Sotrovimab należy do klasy leków zwanych przeciwciałami monoklonalnymi, które naśladują naturalne przeciwciała wytwarzane przez organizm w celu zwalczania infekcji.

Źródło: wydarzenia.interia.pl

One thought on “Nowy lek na COVID-19. Działa u 97 proc. chorych

  • 7 lipca 2021 at 00:05
    Permalink

    Ot, kolejne przeciwciało monoklonalne.

    Reply

Dodaj komentarz