fbpx

Co dzieje się z organizmem, kiedy damy sobie dodatkową godzinę snu?

Jedna godzina snu więcej, może sprawić że będziemy mądrzejsi, zdrowsi, a nasza kondycja ulegnie polepszeniu. Czy dłuższy sen jest sposobem na długowieczność?

Według statystyk, około 2/3 Polaków ma problemy ze snem. Każdego roku zmniejsza się również średnia ilość czasu przeznaczonego na sen. Mało komu udaje się regularnie przesypiać rekomendowane 7-9 godzin.

Niedobór snu wpływa negatywnie na nastrój i poziom stresu oraz, jak podkreślają naukowcy, zwiększa ryzyko cukrzycy i może powodować otyłość. Są również badania potwierdzające, że długotrwały brak snu powoduje uszkodzenie mózgu.

Ludzie, którzy śpią tyle ile trzeba, budzą się zwykle przed budzikiem. Ciągłe korzystanie z funkcji “drzemka” może być znakiem, że warto jest pomyśleć o wydłużeniu swojego snu o godzinę.

Dodatkowa godzina snu wydłuża fazę NREM, która wpływa na poprawę pamięci.

W fazie NREM mózg wykazuje dużą aktywność, spowodowaną segregowaniem danych, które trafiają do krótkoterminowej i długoterminowej pamięci. Po fazie NREM następuje faza REM – to jedyny moment w czasie całej doby, kiedy wyłącza się dopływ noradrenaliny, związku wydzielanego wraz z adrenaliną w sytuacjach stresowych. Kiedy budzimy się rano zestresowani, może mieć to związek właśnie z pominięciem fazy REM. Wśród osób, którym brakuje snu pojawia się większe ryzyko depresji i zaburzeń lękowych oraz obniżonej samooceny. Dzięki dodatkowej godzinie snu można również poprawić swoją odporność immunologiczną. Sen jest ważny dla ciała, które w tym czasie poddaje się naprawie i detoksykacji.

Osoby, które śpią dłużej mają zdrowszą cerę i później widać się u nich oznaki starzenia.
Natomiast ci, którym brakuje snu częściej zmagają się z bólem głowy lub migreną. Mówi się nawet, że osoby, które mniej śpią, żyją krócej. Jednak, by w pełni skorzystać z tych wszystkich dobrodziejstw, nie wystarczy się wyspać raz a dobrze. Należy zmienić swoje nawyki związane ze snem i dodatkową godzinę spania umieścić na stałe w swoim trybie życia.

Dodaj komentarz