fbpx

55-latka wcieliła te zasady w życie. Żałuje, że nie zrobiła tego wcześniej

Redaktorka magazynu „Business Insider” podzieliła się na ośmioma cennymi lekcjami, które warto wyciągnąć przed pięćdziesiątką. Jak wyznała – żałuje, że nie poznała tych lekcji szybciej – bo ich znajomość poprawiłaby jakość jej życia. Co to takiego?

Zasada nr 1: Znajdź czas na zdrowie i zadbaj o nie!

Autorka przytoczyła historię z własnego życia. Kiedy była młodsza często doskwierały jej uciążliwe problemy trawienne. I choć wielokrotnie pytała lekarzy i specjalistów o rady, nigdy ostatecznie nie wcieliła ich w życie. Jak można łatwo się domyślić – skutki szybko odbiły się na jej zdrowiu. Gdy już jako 50-latka odkryła, że cierpi na nietolerancję glutenu, szybko zmieniła dietę. Efekty były zdumiewające.

„Czuję się o wiele lepiej, od kiedy stosuję dietę. Mogło tak być już od wielu lat, jednak zaniedbałam tę sprawę. A zdrowie przecież powinno być najważniejsze” – podkreśliła na stronie „Business Insider” Laura McCamy

Zasada nr 2: Bądź pewna siebie.

Laura McCamy przyznała, że z powodu niskiej samooceny wiele okazji przeszło jej koło nosa. Autorka tekstu nie podjęła wielu ambitnych zadań, które stawiało przed nią życie – a szkoda. Kto wie, gdzie byłaby dziś, gdyby zdecydowała się powiedzieć „tak” zamiast „nie”.

Zasada nr 3: Mierz wysoko, ale pozwalaj sobie na upadki.

Może warto byłoby w końcu dopuścić do siebie myśl, że czasem coś może się nie udać? Takie myślenie pozwala złapać odpowiednią perspektywę i co ważne – powoduje, że umysł i ciało odpuszczają napięcie. Jeśli zgodzisz się na robienie rzeczy, które nie będą doskonałe, dasz sobie prawo do zdobycia cennych doświadczeń. Nie musisz być doskonała, w tym robisz. Wystarczy, że to kochasz.

„Zmarnowałam wiele czasu na stabilną pracę, która nie pozwalała mi w pełni poświęcić się pisaniu i nie sprawiała mi radości” – wyjaśnia Laura i dodaje, że kiedy pozwoliła sobie być niedoskonałą pisarką, jej życie i system wartości całkowicie uległy przeobrażeniu.

Zasada nr 4: Pamiętaj o wakacjach!

Praca jest ważna. Pasje są ważne. Twoja rodzina, znajomi, przyjaciele – oni wszyscy są ważni. Jednocześnie też – ty sama masz prawo czasem odmawiać i tak po ludzku zadbać o własną regenerację. Nie rezygnuj z urlopu. Korzystaj z niego – zwłaszcza teraz, gdy masz na to siłę. Podróże marzeń na emeryturze? To piękny cel, ale wtedy możesz mieć ograniczone zasoby energetyczne.

Zasada nr 5: Zacznij oszczędzać.

Tak na wszelki wypadek – mówi Laura. Życie, rynek finansowy i sytuacja gospodarcza mogą być stabilne teraz. Nigdy nie wiesz, jak twoje życie będzie wyglądało za dziesięć lat.

„Wielu z nas myśli, że kiedyś uda im się robić wszystko, o czym marzą, jednak nie zastanawiają się, skąd na to wezmą. Jeżeli nie zaczniemy oszczędzać, nie uda nam się zrealizować tych marzeń do śmierci” – napisała w tekście autorka.

Zasada nr 6: Ucz się tego, co sprawia ci problem.

Dlaczego? Bo w ten sposób opuszczasz strefę własnego komfortu, a tylko poza nią spotkasz przygody, atrakcje i ciekawostki. Zamiast wkładać cały wysiłek w to, co przychodzi ci łatwo, spróbuj choć raz zrobić coś, co wydaje się trudne lub skomplikowane. Nagroda, którą otrzymasz będzie tego warta.

Zasada nr 7: Pomyśl o innych i zadbaj o nich bezinteresownie.

„Raz na jakiś czas należy zrobić komuś przysługę, nawet jeśli nie mamy na to ochoty” – pisze Laura.

Najnowsze badania naukowe to potwierdzają – im częściej robimy coś dla innych, tym łatwiej zapominamy o własnych neurozach. Skupienie się na kimś sprawia, że zaczynamy postrzegać świat w szerszych kategoriach, a nasze osobiste granice ulegają poszerzeniu. Efekt? Poczucie tworzenia więzi i wspólnoty z innymi.

Zasada nr 8: Częściej mów „tak” zamiast „nie”.
Zasada ta dotyczy zarówno sytuacji, których się boisz, jak i tych, których po prostu nie chce ci się robić z poczucia wygody. Koniec z nudą! Jak obiecuje 55-letnia autorka tekstu – dzięki mówieniu „tak” zgromadzisz cenne doświadczenia, a w nagrodę otrzymasz piękne i ciekawe wspomnienia, które pomogą ci w trudniejszych okresach życia.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz