fbpx

Kobieta która objęła stanowisko dowódcy ISS zachęca dziewczęta do kariery w naukach ścisłych

— Bycie astronautką to połączenie wszystkich moich pasji i zainteresowań — przyznaje znajdująca się na orbicie włoska astronautka Samantha Cristoforetti. Kobieta kilka dni temu objęła stanowisko dowódcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W wideorozmowie inspiruje młode dziewczęta do wybierania kariery w naukach ścisłych. Astronautce towarzyszyła w kosmosie lalka Barbie stworzona na jej podobieństwo.

Pochodząca z Włoch astronautka Samantha Cristoforetti pod koniec września objęła stanowisko dowódcy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Kilka dni później kobieta w towarzystwie stworzonej na swoje podobieństwo lalki Barbie w skafandrze astronautki odpowiadała z orbity na pytania dziewcząt w wieku od 8 do 11 lat.

Wideorozmowa, której fragmenty zostały opublikowane w poniedziałek, była częścią projektu mającego na celu zainspirowanie młodych dziewcząt do rozpoczynania kariery w naukach ścisłych, technologii, inżynierii i matematyce.

— Kiedy dorastałam, byłam zafascynowana nocnym niebem, ideą lotów w kosmos, poczuciem przygody i eksploracji — mówiła kobieta pytana, dlaczego została astronautką.

— Później zainteresowałam się nauką i technologią, a potem pokochałam latanie, zostałam pilotką. A bycie astronautką łączy w sobie wszystkie moje pasje i zainteresowania — kontynuowała.
Rozmowa poprzedziła Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej, który rozpoczął się we wtorek 4 października.

Cristoforetti „wzorem do naśladowania”

Wideorozmowę zorganizowała organizacja charytatywna Inspiring Girls Internationa, która umożliwia dziewczętom poniżej 15. roku życia nawiązywanie kontaktów z „międzynarodowymi wzorami do naśladowania” i wskazuje możliwości wyboru drogi zawodowej.

Lalka Barbie-astronautka stworzona na podobieństwo Samanthy Cristoforetti powstała w 2019 roku. Dwa lata później weszła do sprzedaży. Zgodnie z zapewnieniami producenta, część zysków została przekazana na rzecz Women in Aerospace Europe. Nie była to jednak pierwsza lalka w stroju astronauty wyprodukowana przez tę firmę — pierwszy raz zabawkę w stroju wzorowanym na ówczesne skafandry kosmiczne wyprodukowano w 1965 roku.

https://twitter.com/esa/status/1577250705152286722?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1577250705152286722%7Ctwgr%5E244af8512d2925f6d73d43f99b064a38430cf723%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ftvn24.pl%2Fciekawostki%2Fiss-lalka-barbie-na-orbicie-samantha-cristoforetti-zacheca-do-kariery-w-naukach-scislych-6145953

Podczas obecnej misji Samantha Cristoforetti odpowiedzialna jest za utrzymywanie łączności z zespołem na Ziemi i koordynowanie działań załogi ISS w sytuacjach awaryjnych. Według Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) jest również odpowiedzialna za wydajność i samopoczucie astronautów na orbicie.

— Z pokorą przyjęłam nominację na stanowisko dowódcy i cieszę się, że mogę czerpać z doświadczenia, które zdobyłam w kosmosie i na Ziemi, aby poprowadzić bardzo zdolny zespół na orbicie — przekazała w wydanym przez siebie oświadczeniu.

Rekordy włoskiej astronautki

45-letnia Cristoforetti już przed laty zapisała się na kartach historii jako pierwsza Włoszka, która pracowała na ISS. Na stację po raz pierwszy trafiła w 2014 roku, pięć lat po dołączeniu do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Kiedy kilka lat później ESA poszukiwała nowych astronautów, przyznała: „Bądźmy szczerzy, z tych tysięcy zgłoszeń, których się spodziewamy, zostanie wybrana tylko garstka osób, więc szanse na sukces są nikłe, ale to nadal jest wspaniała okazja”.

W 2015 Cristoforetti stała się najdłużej przebywającą na ISS kobietą w historii — przebywała na stacji 194 dni, 18 godzin i 2 minuty. Stała się wówczas również najdłużej przebywającym na ISS astronautą związanym z Europejską Agencją Kosmiczną. Pierwszy z tych rekordów, najdłużej przebywającej kobiety w kosmosie, dwa lata później został pobity przez amerykańską astronautkę Peggy Whitson.

Źródło: Reuters, ESA

Dodaj komentarz