fbpx

Jerzy Stuhr wyszedł ze szpitala. Aktor czuje się dobrze

– Mąż został dziś wypisany ze Szpitala Uniwersyteckiego. Czuje się dobrze, właśnie jedziemy do domu – powiedziała we wtorkowym wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Barbara Stuhr, żona aktora. Stuhr trafił do szpitala w nocy z 12 na 13 lipca, z podejrzeniem udaru mózgu.

Jerzy Stuhr trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie z podejrzeniem udaru mózgu. Jego stan określany był jako poważny. Kolejnego dnia rodzina aktora przekazała, że choć sytuacja jest trudna, to Stuhr szybko wraca do formy. Jak wówczas podawano, kluczowe dla stanu jego zdrowia miały się okazać kolejne dni.

– Nie jest sparaliżowany, czasami trudno mu wypowiedzieć pewne słowa – będzie potrzebował pomocy logopedy i rehabilitacji, ale jego mózg pracuje cały czas – opowiada żona aktora.

W 2011 roku aktor pokonał raka krtani. Stuhr aktywnie angażuje się w kampanie na rzecz leczenia nowotworów i wspierania pacjentów onkologicznych. Wraz z żoną Barbarą jest jednym ze współzałożycieli, a zarazem ambasadorem działającego od ponad 20 lat w Krakowie Stowarzyszenia Unicorn, które organizuje pomoc skierowaną do chorych onkologicznie i ich rodzin.

Walka ze smogiem

Aktor bierze również czynny udział w walce ze smogiem – w październiku zeszłego roku warszawski sąd orzekł 35 tys. zł zadośćuczynień na cele charytatywne w związku z pozwem złożonym przez Jerzego Stuhra, dziennikarza Mariusza Szczygła i tłumacza Tomasza Sadlika, w którym podnosili oni, że państwo narusza prawo obywateli do korzystania z niezanieczyszczonego powietrza.

Jerzy Stuhr – aktor, reżyser i pedagog, były rektor krakowskiej PWST -ma na swoim koncie wiele wybitnych kreacji teatralnych i filmowych w kraju i za granicą. W Starym Teatrze grał w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Andrzeja Wajdę, Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Jerzego Grzegorzewskiego. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji filmowych m.in. w „Wodzireju” Feliksa Falka, „Bez znieczulenia” Andrzeja Wajdy, „Seksmisji” Juliusza Machulskiego oraz w filmach Krzysztofa Kieślowskiego.

Sam także reżyseruje w teatrze i na dużym ekranie. Nakręcił „Spis cudzołożnic” według prozy Jerzego Pilcha, „Duże zwierzę” na podstawie dawnego niezrealizowanego scenariusza Kieślowskiego, oraz według własnych scenariuszy „Historie miłosne”, „Tydzień z życia mężczyzny”, „Duże zwierzę”, „Pogodę na jutro”, „Korowód” i „Obywatela”. Dzieci utożsamiają go z postacią z filmu ”Shrek”, w którym dubbingował Osła.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Wikipedia

Dodaj komentarz