fbpx

9 zwrotów, które negatywnie wpłyną na dziecko. Unikaj jak ognia!

Bardzo możliwe, że kiedy byłeś dzieckiem kilkukrotnie usłyszałeś coś, co podcięło ci skrzydła. Możliwe też, że tak jak wielu przyszłych rodziców – obiecałeś sobie, że nie powtórzysz tych samych błędów. Tymczasem statystyki pokazują, że mimo dostępu do wiedzy wciąż w wielu rodzinach dziecko słyszy te niszczące komunikaty na porządku dziennym.

Emocje rządzą się innymi prawami niż rozum. Czasem wystarczy impuls – krótka chwila, aby się zapomnieć – i zareagować dokładnie tak, jak twoi rodzice dekadę lub dwie temu. Wierzymy jednak, że solidne przygotowanie może zdziałać cuda – zapali lampkę ostrzegawczą, zanim będzie za późno i powstrzyma pojawienie się zwrotów, które zranią na całe życie i zaniżą poczucie wartości dziecka.

Poniżej przedstawiamy 9 popularnych zwrotów, które nigdy nie powinny paść w relacji rodzic-dziecko.

Nie płacz! / Nie bój się! / Nie marz się!

Wyobraź sobie, że jesteś na szczycie wysokiej metalowej konstrukcji, z której zaraz skoczysz na bungee. Twoje ciało drży, oddech przyśpiesza, a serce wali tak, jakby pokonało sprint. Czy gdybyś usłyszał teraz komunikat – nie bój się – to czy faktycznie przestałbyś się bać? Mówienie dzieciom, że mają czegoś nie czuć, albo wmawianie im, że to, co czują jest złe spowoduje, że już na wczesnym etapie będą ukrywać prawdziwe uczucia, albo po prostu odetną się od emocji i stracą kontakt ze sobą.

Co jest z tobą nie tak? / Zgłupiałeś? /Co ty masz w głowie?

W tych zwrotach nie ma ani krzty konstruktywnej krytyki, pełno jest jednak niszczących, ogólnikowych komunikatów. Marshall Rosenberg nazwałby ten język komunikacją szakala – pełną agresji i przemocy. Takie zdania przyklejają etykiety, podważają poczucie własnej wartości i stygmatyzują na całe życie.

Dlaczego ciągle wszystko psujesz? /Czemu nie jesteś, jak twój brat?

Nigdy nie porównuj dziecka do rodzeństwa lub dzieci przyjaciółki czy sąsiada. To negatywnie wpływa na samoocenę – nie dość, że budzi wstyd i zazdrość malucha to odbiera mu również sprawczość i naturalną ekspresją. Efekt? Twoje dziecko (również w dorosłości) będzie robić wszystko, aby znaleźć uznanie w oczach innych – każde jego działanie będzie wołaniem o bezwarunkową akceptację.

Nie wierzę ci!

Jeśli dziecko powie ci coś w tajemnicy lub przyzna, że zostało skrzywdzone lub zranione, uwierz jego słowom i podziękuj mu za zaufanie. Zadaniem rodzica jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, w której maluch będzie mógł przyjść z każdą sprawą – zarówno błahą jak i wymagającą czy problematyczną. W ten sposób budujecie silną więź opartą na szacunku, szczerości i zaufaniu.

Żałuję, że cię urodziłam / Byłeś wpadką

To najgorszy i najbardziej szkodliwy komunikat, jaki może usłyszeć dziecko od swojego rodzica – sprawia, że maluch czuje się „przypadkowy”, samotny i nie na miejscu – jakby zawadzał. To wpływa na całe jego życie i pcha do podejmowania określonych decyzji. Czuje się nieistotne i niekochane. W późniejszym życiu będzie sabotował własne dokonania lub umniejszał ich wartość.

Nie kocham cię, bo jesteś niegrzeczny

Warunkowanie uczuć budzi w dziecku niepokój. Zakłada bowiem, że miłość jest kapryśna i zależna od zachowania. To forma manipulacji, jak tresura – w tym przypadku słodką nagrodą jest miłość rodzica. Dziecko, które słyszy tego rodzaju komunikaty robi wszystko, aby zasłużyć na miłość, a każdy błąd przypłaca poczuciem winy i przekonaniem, że jest niewystarczający.

Jesteś niegrzeczny/brzydki/zły

Unikaj stygmatyzujących określeń. Zamiast przypinać łatki, pytaj dziecka o jego wybory – „Dlaczego tak się zachowałeś? Co chciałeś przez to wyrazić”? Pytaj dziecko jak się czuje w danej chwili i dlaczego zachowuje się w określony sposób; mów również o swoich uczuciach „mama czuje się zraniona/ mamie jest przykro z powodu twojego krzyku”. To najlepsza droga do rozwijania inteligencji emocjonalnej i społecznej u dziecka.

Nie, bo nie

Kiedy dziecko zadaje ci po raz setny pytanie lub o coś prosi, twoim zadaniem jako rodzica jest wyczerpująco odpowiedzieć. Odmawiając dziecku zabawy/ spaceru/ czekolady wyjaśnij co jest powodem takiej decyzji. W ten sposób poczuje się jak równy uczestnik konwersacji.

Pan cię zabierze

Prawdopodobnie wielu z nas słyszało to choć raz w młodym życiu. „Oddam cię do sierocińca”, „Bądź grzeczny, bo przyjdzie baba Jaga i cię zabierze”. Te komunikaty miały na celu wymuszenie określonych zachowań. Rodzice, odwołując się do niskich popędów (strach) kontrolują w ten sposób dziecięce emocje. Pamiętaj jednak, że warunkowanie uczuć jest przejawem manipulacji emocjonalnej. Słysząc takie zwroty dziecko czuje się niepewne, a dom staje się miejscem niestabilnym i niebezpiecznym.

TUTAJ przeczytasz inne ciekawe artykuły na temat rodzicielstwa i wychowania dziecka.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: MamaDu.pl

One thought on “9 zwrotów, które negatywnie wpłyną na dziecko. Unikaj jak ognia!

Dodaj komentarz