fbpx

Podczas wyjścia na grzyby, znalazł skarb sprzed ponad tysiąca lat

Mieszkaniec woj. pomorskiego odkrył w lesie w okolicach wsi Strzelinko kilkaset arabskich monet pochodzących z VIII i IX wieku, a także dwie pochodzące z VII-wiecznej Persji.

200 całych srebrnych i posrebrzanych dirhemów z VII-X wieku, kilka starszych drachm dynastii Sasanidów (IV-VI w.n.e) oraz ok 500 fragmentów monet, tak zwanych „siekańców” odnalazł w lesie w okolicach Strzelinka w woj. pomorskim grzybiarz pan Bartosz – informuje „Głos Pomorza”. Jak opisuje dziennik, monety „dosłownie wysypały się spod ściółki”. Mężczyzna przyznał w rozmowie z gazetą, że czuł „ekscytację” po odnalezieniu skarbu.

Urząd Ochrony Zabytków w Słupsku, Słupskie Stowarzyszenie Eksploracyjno – Historyczne „Gryf” oraz Muzeum w Lęborku wspólnie ustalili, że w zboczu wąwozu znajdowała się ręcznie lepiona misa, którą uszkodziły korzenie drzewa. Wówczas wysypały się z niej: ok. 200 całych srebrnych i posrebrzanych dirhemów (VII-X w.n.e.), nieco starszych drachm dynastii Sasanidów (IV-VI w.n.e) oraz licznych (ok 500) fragmentów (siekańców).

Odkryciem zaopiekował się słupski konserwator zabytków. Monety trafiły do Muzeum w Lęborku. Zdaniem ekspertów, mogły należeć do kupca żyjącego w IX w.

„Obecnie trwa inwentaryzacja i zabezpieczanie konserwatorskie materiałów, ale już możemy stwierdzić że to kolejne sensacyjne znalezisko, które wzbogaci naszą wiedzę o wczesnośredniowiecznym dalekosiężnym handlu” – czytamy w komunikacie Muzeum.

 

Źródło: Głos Pomorza, facebook.com/Muzeum-w-Lęborku-602596423138241/

Dodaj komentarz