fbpx

„Jesteśmy na dobrej drodze”. Innowacyjny plastik rozłoży się w 6 dni

Biodegradowalny plastik, który rozłoży się w ciągu sześciu dni? To już możliwe! Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego stworzyli materiał, który rozpuści się w kontakcie z wodą.

Najnowszy wynalazek, który powstał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley będzie ekologicznym przełomem – bardzo możliwe, że rozwiąże problem plastiku, który każdego roku trafia do mórz i oceanów na całym świecie. W odpowiedzi na palący problem badacze pod kierownictwem profesorki Ting Xu postanowili opracować sztuczny i wytrzymały materiał, który w odpowiednich warunkach mógłby ulegać procesowi biodegradacji.

Rozwiązaniem okazały się enzymy posiadające zdolność degradacji tworzywa sztucznego i przekształcania go w kwas mlekowy w interakcji z wodą lub wysoką temperaturą. Badacze ulokowali cząsteczki enzymów we włóknie tworzywa, a następnie otoczyli je biodegradowalnymi polimerami. Zabieg się udał – enzymy w żaden sposób nie wpłynęły na trwałość materiału, a wstępne eksperymenty wykazały, że pot, czy drobna wilgoć nie rozpoczęły procesu biodegradacji. Plastik zaczyna się rozkładać dopiero w temp. 40-50 stopni Celsjusza. Badacze przechowywali próbki tworzyw w temperaturze pokojowej przez okres trzech miesięcy i po tym czasie nie stwierdzono żadnych ubytków.

Ludzie są obecnie przygotowani do przejścia na biodegradowalne polimery w jednorazowych tworzywach sztucznych, ale jeśli okaże się, że stwarza to więcej problemów niż daje zysku, polityka może się cofnąć. Zasadniczo możemy powiedzieć, że jesteśmy na dobrej drodze. Możemy rozwiązać problem polegający na tym, że tworzywa sztuczne jednorazowego użytku nie są biodegradowalne – wyjaśniła kierowniczka badań, profesorka Ting Xu.

Aktualne szacunki wskazują, że problem plastiku w wodach oceanicznych rośnie – w roku 2015 było ich ok. 150 mln ton, a do roku 2040 liczba ta ma być czterokrotnie wyższa.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: National Geographic

 

 

One thought on “„Jesteśmy na dobrej drodze”. Innowacyjny plastik rozłoży się w 6 dni

Dodaj komentarz