fbpx

Gdańsk wprowadzi Greencoiny – zieloną walutę za działania prośrodowiskowe

Mieszkańcy Gdańska będą mogli zarobić Greencoiy – jest to alternatywna waluta, która będzie wynagrodzeniem za postawę i działania prośrodowiskowe. Inicjatywa powstała w ramach projektu naukowego, kształtującego zachowania sprzyjające środowisku.

„Greencoin” to projekt międzynarodowy realizowany pod kierownictwem mgr. inż. arch. Kacpra Radziszewskiego z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Otrzymał 8,5 mln złotych dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – informuje Politechnika Gdańska.

Celem badań jest opracowanie alternatywnej do systemu monetarnego waluty, nagradzającej i kształtującej prośrodowiskowe zachowania mieszkańców Gdańska.

„Założenia projektu są wielowymiarowe. Chcemy, by przyczynił się on do zmiany nawyków mieszkańców Gdańska, jak i miał wpływ na zmniejszenie nierówności społecznych, poprzez nagradzanie użytkowników systemu bazując na ich zachowaniu oraz postawie, niezależnie od sytuacji ekonomicznej” – tłumaczy naukowiec, cytowany w prasowym komunikacie uczelni.

Prace badawcze będą prowadzone równolegle w trzech obszarach: ekonomiczno-środowiskowym, społecznym oraz technologicznym. Badania ekonomiczno-środowiskowe mają na celu wybór zachowań oraz nadania im wartości wyrażonej w “Greencoin” na podstawie ich wpływu na środowisko.

Niezwykle ważnym aspektem projektu, decydującym o jego rezultacie – podaje Politechnika Gdańska – są badania dotyczące społeczności, dla której zostanie opracowany system. Wydział Architektury podpisał list intencyjny z Miastem Gdańsk, dotyczący współpracy w przeprowadzeniu pilotażu projektu na terenie miasta. Na podstawie wyników badań dotyczących mieszkańców Gdańska, ich nawyków, zachowań oraz możliwych form zaangażowania, zostanie opracowana zindywidualizowana metoda wdrożenia systemu.

Trzecim równolegle opracowywanym zagadnieniem, będą technologiczne możliwości wdrożenia “Greencoin”. W ramach badań zostanie opracowany system informatyczny zarządzający wirtualną walutą oraz aplikacja pozwalająca przyszłym użytkownikom na interaktywne korzystanie z systemu. W projekcie planowane jest zintegrowanie z bazami danych dostępnymi dla miasta, aplikacjami zewnętrznymi oraz wykorzystanie Internetu Rzeczy w celu monitorowania, oraz weryfikacji zachowań.

Projekt jest prowadzony w międzynarodowym konsorcjum, w którego skład wchodzą: Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Marii Grzegorzewskiej oraz partnerzy Norwescy, Stavanger University i Oslo Metropolitan University.

Więcej informacji na stronie: media.pg.edu.pl

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz