Lasy Państwowe zdejmują zakazy. “Są otwarte dla biegaczy, ale stosujmy zasady”

Wprowadzenie rządowych zakazów ograniczających gromadzenie się i przemieszczanie, wprowadziło wiele znaków zapytania. Wiele osób zastanawiało się, czy zgodnie z obowiązującymi przepisami można na przykład wyjść pobiegać, czy zrobić trening.

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników biegania po lasach.

Krakowska dyrekcja Lasów Państwowych wycofała wszystkie zakazy wstępu, które wprowadziła w ubiegłym tygodniu, po ogłoszeniu w kraju stanu epidemii. Z powodu gromadzenia się dużej liczby spacerujących, biegających czy jeżdżących na rowerze ludzi, takie obostrzenia obowiązywały przez kilka dni w aż 11 z 16 nadleśnictw należących do Regionalnej Dyrekcji LP w Krakowie.

Po kilku dniach obowiązywania, wszystkie te zakazy zostały w całym kraju odwołane. Jako ostatnie wycofało się z niego Nadleśnictwo Dębica. To oznacza, że w całej Polsce nie ma już ani jednego zakazu wstępu do lasu spowodowanego zagrożeniem epidemią koronawirusa.

– Pozostało tylko kilkanaście wprowadzonych wcześniej zakazów w pojedynczych nadleśnictwach Regionalnych Dyrekcji LP w Białymstoku, Poznaniu, Szczecinku, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze, ale ich przyczyną są na przykład połamane drzewa po wichurach, albo wojewoda nakazał wprowadzenie zakazu z powodu epidemii ASF – wyjaśniła nam Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

Malinowska potwierdziła, że w części lasów, zwłaszcza na obrzeżach dużych miast, wprowadzono w ostatnich dniach zakaz korzystania z niektórych obiektów turystyczno-rekreacyjnych jak parkingi leśne, place zabaw, siłownie, wiaty, tarasy czy wieże widokowe. Tak jest na przykład w Lesie Chojnowskim na południe od Warszawy.

– Zgodnie z zaleceniami Dyrekcji Generalnej LP wszyscy nadleśniczowie, poza stosowaniem się do obowiązujących przepisów i zaleceń organów państwa i służb sanitarnych, mają na bieżąco monitorować sytuację i w przypadku stwierdzenia, że w określonych miejscach tworzą się skupiska ludzi niebezpieczne pod kątem epidemiologicznym, mogą wyłączać lub ograniczać użytkowanie konkretnych obiektów – wyjaśnia Anna Malinowska.

– Dotyczy to jednak obiektów, a nie okresowego zakazu wstępu do lasu, który oznacza zamknięcie całego obszaru – dodaje.

– Lasy państwowe są otwarte dla wszystkich, natomiast powinno się z nich korzystać zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i jego oficjalną interpretacją, podaną na stronach rządowych – wyjaśnia rzeczniczka LP.

– W pierwszej kolejności zalecamy wszystkim daleko posuniętą izolację społeczną i pozostanie w domach. Wyjścia do lasu są dopuszczalne, ale tylko w niezbędnym, maksymalnie ograniczonym zakresie, przy zachowaniu ograniczeń co do liczby osób i odległości między nimi.

– Jeśli wybieramy się do lasu, polecamy stosowanie się do naszych porad przedstawionych w katalogu #BądźBezpiecznywLesie – mówi Anna Malinowska.

Dodaj komentarz