fbpx

Uwielbiam dawać nową nadzieję ludziom, którzy nie widzą już żadnej alternatywy. Chirurg z Baltimore daje chłopcu nową dłoń, używając kości jego stopy

Lal Ding przyszedł na świat z chorobą genetyczną, aplazją kości promieniowej, na skutek czego jego kciuk nie wykształcił się w pełni. Chłopiec ma również krótsze przedramię, co powoduje, że jego prawa dłoń wygina się ostro w kierunku nadgarstka.

Kiedy doktor Ryan Katz z Curtis National Hand Center przy szpitalu MedStar Union Memorial pierwszy raz spotkał Lala, „ten przeszedł już operację przestawienia palca wskazującego w miejsce kciuka. Rodzice chłopca chcieli jednak wiedzieć, czy można zrobić coś jeszcze, żeby wyprostować jego dłoń i umożliwić jej normalny wzrost”.

Doktor Katz z zespołem lekarzy odkryli innowacyjną procedurę, za pomocą której mogli pobrać kość, staw oraz płytkę wzrostu ze stopy Lala. Dzięki temu powstała funkcjonująca dłoń oraz ramię.

„Zawsze przyciągały mnie skomplikowane przypadki rekonstrukcji” – mówi doktor Katz. „Rozwiązywanie problemów sprawia mi dużo satysfakcji. Uwielbiam dawać nową nadzieję ludziom, którzy nie widzą już żadnej alternatywy”.

I tym właśnie była ta operacja dla 8-letniego Lala i jego rodziny.

Mikrochirurg i architekt tej przełomowej techniki przyleciał do Baltimore z Finlandii, żeby służyć poradą podczas bezprecedensowej ośmiogodzinnej procedury.

„To, co chcieliśmy zrobić, to przenieść drugi palec stopy, zachowując jego połączenia żylne
i płytki wzrostu, bez uszkodzenia pozostałych palców. W trakcie długiej operacji palec zostaje przeszczepiony do przedramienia” – wyjaśnia doktor Katz.

Operacja wymagała pracy dwóch zespołów. Pierwszy zajął się pobraniem palca stopy, a drugi jego połączeniem z kością przedramienia, tworząc staw nadgarstkowy.

Obecnie dłoń Lala jest o wiele bardziej wyprostowana niż poprzednio. Chłopiec uczestniczy w rehabilitacji, podczas której uczy się używać nadgarstka i palców oraz ćwiczyć ich sprawność.

„Chciałbym, żeby jego ręka nie przyciągała już niechcianej uwagi oraz żeby mógł funkcjonować w szkole i w społeczeństwie bez niechcianych spojrzeń” – mówi doktor Katz. „Mam nadzieję, że dzięki polepszeniu sprawności będzie mógł robić cokolwiek tylko zechce”.

 

Źródło: baltimore.cbslocal.com

Tłumaczenie: Natalia Szpak

Dodaj komentarz