fbpx

Wino na prezent: co brać pod uwagę?

Zbliżające się Boże Narodzenie oznacza m.in. potrzebę znalezienia odpowiedniego prezentu dla bliskiej osoby. Wino może być świetnym prezentem – pod warunkiem, że odpowiednio je dobierzesz. Pomożemy Ci wybrać odpowiednie wino jako prezent dla najbardziej wymagających smakoszy, ale też dla osób, które nie piją go na co dzień. Wybierając wino jako prezent, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, aby upewnić się, że nasz wybór będzie trafiony i sprawi radość obdarowanej osobie: gust obdarowywanego, okazję oraz nasz budżet. Zaczynajmy!

Białe czy czerwone?

Wybierając wino na prezent zacznijmy od podstaw. Warto dowiedzieć się, czy osoba, którą chcemy obdarować bardziej preferuje wino białe, czy czerwone. Jeśli nie mamy takiej wiedzy, dopasujmy wino do okazji lub pory roku. W okresie jesiennym i zimowym czerwone wino jest zazwyczaj częstszym wyborem. Wino białe natomiast sprawdzi się doskonale, jako towarzysz do tradycyjnych świątecznych potraw. Białe wino musujące będzie dobrym pomysłem na odświętny upominek, który zrobi wrażenie na naszych bliskich.

Słodkie czy wytrawne?

Wiele osób pija tylko wina wytrawne, co w pewnym stopniu zawęża już obszar poszukiwań odpowiedniej butelki wina na prezent. Jeśli decydujemy się jednak na wino słodkie, powinno to być wino znane i rozpoznawalne oraz dobrej jakości, nie dosładzane sztucznie. Takim trunkiem będzie np. portugalskie Porto, hiszpańskie Sherry, czy szlachetny, słodki Tokaj. Te ostatnie wina, przez wielu uznawane za najlepsze wina słodkie na świecie, mają szczególne względy w polskiej tradycji i często goszczą na świątecznym stole.

Jeśli na prezent wybieramy wino wytrawne, niech będzie ono “łatwiejsze” w smaku, o niskiej kwasowości, z wyraźną przewagą nut owocowych. Przykładem dobrych win białych będą Sauvignon Blanc, emanujące owocową świeżością, czy lubiany i znany przez większość osób szczep Chardonnay.

Gust odbiorcy a wybór wina

Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze wina na prezent, jest gust odbiorcy. Jeśli wiesz, jaki rodzaj wina lubi, łatwo będzie wybrać butelkę, która przypadnie mu do gustu. Jeśli nie masz pewności, zawsze możesz zapytać przyjaciela lub członka rodziny, który dobrze zna odbiorcę. Gdy nie masz kogo spytać, postaw na uniwersalne smaki – delikatne wino z powszechnie znanych odmian, jak np. merlot, sauvignon blanc, chardonnay, cabernet sauvignon.

Budżet

Budżet to również jedna z najważniejszych kwestii w wyborze wina na prezent. Na szczęście, jeśli chodzi o wino, to nawet gdy masz napięty budżet, nadal możesz znaleźć dobrą butelkę wina, którą doceni osoba obdarowana. Dobrej jakości wino można zakupić online nawet w przedziale 20 – 30 zł.

Jak wybrać idealne wino na prezent?

Oto kilka wskazówek dotyczących wyboru idealnego prezentu w postaci wina:

  1. Jeśli nie jesteś pewien, jaki rodzaj wina lubi odbiorca, zawsze możesz wybrać butelkę z popularnej odmiany, takiej jak cabernet sauvignon, sauvignon blanc lub chardonnay.
  2. Jeśli wybierasz wino na dla osoby, którą dobrze znasz, rozważ wybór wina z ulubionego regionu lub kraju odbiorcy.
  3. Jeśli masz ograniczony budżet, nadal możesz znaleźć dobrej jakości wino w rozsądnej cenie. W wyborze wina na prezent może pomóc dobry poradnik od ekspertów – zerknij na naszą propozycję, dzięki której nie tylko zakupisz odpowiednią butelkę, lecz również możesz skorzystać z możliwości zapakowania trunku pod choinkę, szybkiej wysyłki i atrakcyjnych promocji.

Dodaj komentarz