fbpx

Leczył ludzi już jako nastolatek i robi to od 65 lat. Pan Stefan jest jednym z ostatnich felczerów w Polsce

Stefan Torczyński, 83-letni felczer swój zawód wykonuje od 1958 roku. Jego podróże do pacjentów, często przez głębokie śniegi za pomocą sań, oraz ręczna sterylizacja strzykawek w gotującej się wodzie, odzwierciedlają tradycyjne metody leczenia. Wśród dostępnych antybiotyków miał do dyspozycji jedynie penicylinę. Torczyński jest skromnym człowiekiem, który podkreśla wkład wielu osób w rozwój polskiej służby zdrowia w trudnych latach PRL.

Choć nie posiadał pełnego wykształcenia medycznego, jako felczer miał możliwość świadczenia pomocy medycznej. Jego rola była szczególnie ważna w powojennej Polsce, gdzie na obszarach wiejskich brakowało wykwalifikowanych lekarzy. Torczyński, po ukończeniu liceum felczerskiego, zyskał uprawnienia medyczne, mimo ograniczeń w przepisywaniu niektórych leków.

Zdecydował się na zawód felczera po zakończeniu trzyletniej szkoły felczerskiej w Łodzi, wybierając pracę zamiast studiów medycznych, by utrzymać rodzinę. Marzył o byciu księdzem, lecz postanowił stworzyć rodzinę, co skierowało go na ścieżkę medyczną. Jego kariera związana jest głównie z Podlasiem, gdzie brakowało opieki medycznej, zwłaszcza na terenach wiejskich.

Troczyński wspomina, jak jego praca wyglądała w czasach, gdy brakowało podstawowych udogodnień, takich jak prąd czy telefony. Zajmował się pacjentami w dwóch przychodniach oraz w założonym przez siebie domu opieki. Jest znany z nigdy niewątpliwej gotowości do pomocy, bez względu na porę dnia czy nocy, często podróżował w trudnych warunkach do swoich pacjentów.

Wnuk Torczyńskiego, Jarosław Bańkowski, podkreśla skromność i poświęcenie dziadka, który został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Miasta Brańsk. Jego doświadczenia zawodowe obejmują szeroki zakres działań medycznych, od porodów po szczepienia.

Troczyński jest jednym z ostatnich felczerów w Polsce, reprezentując zawód, który nie będzie już kontynuowany w kraju. W Centralnym Rejestrze Felczerów figuruje niewielka liczba osób z tego zawodu, z których większość uzyskała wykształcenie przed 1958 rokiem. Obecnie nie ma już możliwości zdobycia uprawnień felczerskich w Polsce, co zamyka rozdział tego historycznego zawodu.

Dodaj komentarz