fbpx

Powstała kamera, która pokaże, jak widzą świat zwierzęta

Brytyjscy naukowcy stworzyli kamerę umożliwiającą rejestrowanie obrazów w taki sposób, jak je postrzegają zwierzęta. Dzięki temu narzędziu eksperci mogą lepiej zrozumieć komunikację i orientację różnych gatunków w ich środowisku.

Zwierzęta, ze względu na odmienne fotoreceptory w oczach, często doświadczają świata inaczej niż ludzie. Naukowcy z University of Sussex podkreślają, że na przykład pszczoły i niektóre ptaki widzą światło ultrafioletowe.

Rozumienie tej różnorodnej percepcji może być kluczowe w badaniach nad zachowaniem zwierząt. Dzięki nowemu wynalazkowi z Sussex, jest to teraz możliwe.

Strona (A) oraz perspektywa (B) ¾ ilustrują system z dwoma kamerami wrażliwymi na (1) światło ultrafioletowe (UV) i (2) światło widzialne, (3) modułową klatkę oraz (4) powiększającą soczewkę w wgłębionym (patrz strzałka na rysunku A) niestandardowym mocowaniu. Tutaj prezentujemy system kamer na dostępnym komercyjnie systemie (5) Novoflex BALPRO, który ułatwia skupianie uwagi i montaż alternatywnych soczewek.

Poprzednie metody, takie jak spektrografia, pozwalały jedynie na uzyskanie statycznych obrazów. Zdjęcia w fałszywych kolorach często były nieprecyzyjne.

Tymczasem, zespół naukowy stworzył kamerę, która nagrywa dynamiczne obrazy, tak jak są one widziane przez zwierzęta w naturalnym świetle.

Urządzenie to rejestruje obrazy w czterech kanałach: niebieskim, zielonym, czerwonym i ultrafiolecie. Następnie, za pomocą specjalnego oprogramowania, opierając się na znajomości budowy oka zwierzęcia, tworzone są adekwatne wideo.

Naukowcy twierdzą, że dokładność kamery przekracza 90 procent.

System został opracowany na podstawie komercyjnie dostępnych kamer, a jego oprogramowanie jest dostępne jako open source, co umożliwia szerokie wykorzystanie tej technologii przez różne zespoły.

“Zawsze interesowało nas, jak zwierzęta widzą świat. Nowoczesne czujniki stosowane w ekologii umożliwiają nam obserwację statycznych scen, które mogą być postrzegane przez zwierzęta. Jednak zwierzęta często podejmują decyzje opierając się na ruchomych obiektach, na przykład w poszukiwaniu pożywienia lub ocenie potencjalnego partnera. Prezentujemy więc urządzenie i oprogramowanie, które pozwoli ekologom i filmowcom rejestrować i przedstawiać ruchome kolory widziane przez zwierzęta” – mówi Daniel Hanley, autor pracy opublikowanej w PLOS Biology.

 

Dodaj komentarz