fbpx

Udział w wydarzeniach sportowych pomaga psychice

Uczestnictwo w imprezach sportowych wpływa korzystnie na dwa kluczowe aspekty psychicznego samopoczucia: redukuje uczucie samotności oraz wzmacnia poczucie sensu życia — stwierdzili naukowcy.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie „Frontiers in Public Health”, eksperci z Anglia Ruskin University w Wielkiej Brytanii opisali wyniki, jak podkreślają, pierwszego szerokiego badania, które badało korzyści wynikające z biernego uczestnictwa w wydarzeniach sportowych.

Badacze przeanalizowali informacje dotyczące ponad 7 tys. osób zamieszkujących Anglię, w wieku od 16 do 85 lat, uczestniczących w ankiecie Taking Part Survey. Jest to rządowy projekt mający na celu zbadanie zaangażowania ludzi w różne rodzaje wydarzeń, takich jak sportowe czy kulturalne.

Okazało się, że uczestnictwo w wydarzeniach sportowych ma konkretne korzyści dla zdrowia psychicznego. Poprawia dwa główne wskaźniki subiektywnego samopoczucia: zwiększa poczucie sensu życia i zmniejsza odczucie samotności.

Może to prowadzić do dalszych pozytywnych konsekwencji. Autorzy zwracają uwagę na badania, które sugerują, że większe zadowolenie z życia wiąże się również z lepszym zdrowiem fizycznym, lepszą kondycją w późniejszym życiu oraz mniejszym ryzykiem zgonu.

„Wcześniejsze badania skupiały się na pojedynczych dyscyplinach sportowych lub dotyczyły małych grup. Nasze badanie jako pierwsze bada korzyści płynące z uczestnictwa w wydarzeniach sportowych w dużych grupach dorosłych. Dlatego uzyskane przez nas wyniki mogą być przydatne w kształtowaniu przyszłych strategii zdrowotnych, takich jak np. obniżenie cen biletów dla wybranych grup” – mówi główna autorka badania, dr Helen Keyes.

Badanie obejmowało różne rodzaje imprez sportowych, od amatorskich zawodów (np. z udziałem miejscowych drużyn) po mecze piłki nożnej na najwyższym poziomie.

Na razie nie wiadomo, czy większy wpływ mają udziały w małych, lokalnych wydarzeniach czy raczej w imprezach większej rangi.

„Jednak wiadomo, że oglądanie różnorodnych zawodów sportowych daje wiele okazji do interakcji społecznych, pomaga identyfikować się z określoną grupą i wytworzyć poczucie przynależności. To z kolei ogranicza samotność i podnosi poziom dobrostanu psychicznego” – podkreśla autorka badania.

W związku z tym, uczestnictwo w różnorodnych wydarzeniach sportowych, niezależnie od ich rangi, może wpłynąć na poprawę jakości życia i zdrowia psychicznego. Zapewniając możliwość nawiązywania relacji społecznych, identyfikowania się z grupą i wzmocnienia poczucia przynależności, te działania ograniczają samotność i zwiększają ogólny poziom dobrostanu psychicznego uczestników.

Źródło: frontiersin.org

Dodaj komentarz