fbpx

Oko Afryki widać tylko z kosmosu. Naukowcy od lat głowią się, jak powstało

Oto jeden z przykładów, potwierdzający piękno i tajemniczość naszej planety.

Wśród piasków Sahary znajduje się Struktura Richat, tajemnicza anomalia geologiczna o kształcie z grubsza kolistym, zbliżonym do oka albo tarczy strzelniczej.

Obiekt znajduje się na północny wschód od miasta Wadan w Mauretanii. Jest dobrze widoczny z orbity, przez co wpadł w oko pierwszym astronautom już w latach 60-tych. Dzisiaj jako punkt orientacyjny i widokowy wykorzystują go załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Struktura obiektu jest ogromna, ma blisko 50 km średnicy. Pierwotnie ze względu na okrągły obrys uważano że jest to krater będący pozostałością upadku dużego meteorytu. Porzucono jednak tę hipotezę, ponieważ nie odnotowano śladów potężnego uderzenia. Zwykle też kratery są wklęsłe, a ten obiekt jest wypukły. Innym przypuszczeniem było, że są to pozostałości wulkanu. Na Saharze są wulkany, chociażby Wulkan Komarów w Libii, natomiast wyglądają zupełnie inaczej, jak mocno spłaszczone stożki o jednorodnej powierzchni. Również rodzaj skał Struktury Richat nie potwierdza pochodzenia wulkanicznego.

Jedna z głównych tez mówi o tym, że Kalb ar-Riszat powstało podczas ruchów tektonicznych, wydostawania się na powierzchnię podziemnych skał i rozdzielania się Pangei na mniejsze kontynenty, 100 mln lat temu. Tym niemniej są i tacy, którzy uważają, że tajemnicza struktura jest „pozostałością po mitycznej Atlantydzie, którą przecież Platon opisywał jako skierowane ku środkowi kręgi wody i lądu”.

Źródło: wyprawymarzen.pl  tunguska.pl

 

Dodaj komentarz