fbpx

Polacy stworzyli szyby okienne, które działają jak panele fotowoltaiczne

Polacy nie pozostają w tyle, jeśli chodzi o innowacyjne technologię. W małej wiosce w województwie podkarpackim powstał wynalazek, dzięki któremu już wkrótce energię elektryczną będzie można pozyskać nie tylko z paneli fotowoltaicznych, ale także dzięki szybom w oknach czy samochodach.

Fotowoltaiczna szyba wzbudziła duże zainteresowanie podczas konkursu Polski Produkt Przyszłości, który odbył się 3 marca w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej. Wynalazcy otrzymali na tej imprezie dwie nagrody specjalne: za produkt w obszarze ekoinnowacji oraz nagrodę Ministra Rozwoju.

Nowa technologia powstała w małej miejscowości Zaczernie. Fotowoltaiczna szyba na bazie kropek kwantowych ma szansę podbić świat i zrewolucjonizować produkcje energii ze źródeł odnawialnych. Innowacyjna szyba oprócz wytwarzania prądu, chroni również przed szkodliwym promieniowaniem UV. Wynalazek może być wykorzystany zarówno w domowych oknach, jak i w samochodach.

Fotowoltaiczna szyba na pierwszy rzut oka nie różni się od zwykłego szkła.

– Po prostu zamieniliśmy tradycyjne powłoki okienne, wykonywane do tej pory z tlenków metali i tlenków srebra na powłokę ultranowoczesną, która równie swobodnie przepuszcza światło widzialne, ale promieniowanie IR i UV, emitowane przez słońce, zamienia w energię elektryczną. Innymi słowy: wszystko, co niekorzystne zamieniamy na prąd – wyjaśnia w rozmowie z PAP Life Dawid Cycoń, prezes ML SYSTEM.

Czy te kropki kwantowe można zobaczyć?

– Owszem. Pod elektronowym mikroskopem o bardzo dużej rozdzielczości, którym dysponuje nasze laboratorium – odpowiada Cycoń.

Szyby z powłokami na bazie kropek kwantowych działają jak standardowe ogniwa fotowoltaiczne, z tą różnicą, że kropki są stabilniejsze i znacznie bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. W tym przypadku nie ma też znaczenia kąt padania światła, dobrze więc sprawdzają się w pionowych elewacjach budynków oraz w oknach pojazdów – tych dużych, jak np. tramwaje, pociągi, autobusy i mniejszych – jak karetki pogotowia czy samochody osobowe.

Kiedy możemy spodziewać się prądotwórczych okien w naszych domach i samochodach?

  • Instalacja już działa w budynku firmy w Zaczerniu. Masowa produkcja ruszy na początku przyszłego roku – zapowiada Dawid Cycoń.

Źródło: .tvp.pl

Dodaj komentarz