fbpx

Odkryto tajemnicze zjawisko na dnie oceanu. “Las osobliwości”

Badaczom udało się sfilmować niecodzienne zjawisko na dnie oceanu, przypominające tajemniczy las. Zamiast drzew wyrastają w nim osobliwie ukształtowane koralowce rozsiane między rzadkimi i nietypowymi gąbkami szklistymi. Obraz odkryty dwa kilometry pod wodą, naukowcy nazwali “lasem osobliwości”.

Naukowcy odkryli na zatopionym wulkanie niezwykły podwodny las, złożony z  dziwacznych gąbek i koralowców. Organizmy o nieregularnych kształtach i formie łudząco przypominały rośliny i zwierzęta.

Gąbka E.T. w podwodnym “lesie osobliwości”

Jedna z gąbek, Aspidoscopulia, wygląda jak powiewające na wietrze białe falbany, uniesione na pofalowanej łodydze. Uwagę naukowców przykuła jednak inna, najbardziej nietypowa gąbka szklista. Miała coś na kształt długiej łodygi zwieńczonej “głową” wielkości melona z dwoma czarnymi otworami podobnymi do oczu.

Gatunek ten, ze względu na swój wygląd, otrzymał pseudonim “gąbki E.T.”. Jego naukowa nazwa brzmi”wspaniały kosmita”. Morski kosmita poza “lasem osobliwości” zaobserwowany był tylko raz w okolicach Rowu Mariańskiego.

Oceaniczna gąbka w kształcie stokrotki

Gąbki są z wyglądu łudząco podobne do roślin, jednak w rzeczywistości to bardzo proste organizmy. Nie mają mózgu, serca, mięśni ani żadnych innych części ciała. Większość czasu przebywają przyklejone do dna, przecedzając przez swoje gąbczaste ciała drobne, pływające cząstki pożywienia.

Po szczegółowym badaniu pod mikroskopem okazało się, że nowa gąbka szklana, advhena magnifica, buduje swoje ciało z maleńkich struktur w kształcie płatków śniegu i stokrotek.

Udostępnione wideo, na którym widać podwodny “las dziwactw”, wszystkie gąbki zwrócone są w tym samym kierunku. Według badaczy organizmy te kierują się w stronę cząsteczek przyniesionych przez prądy morskie.

Gąbki szkliste to gąbki oceaniczne, które zwykle nie tworzą kolonii. Osiągają długość 1 metra i żywią się, odfiltrowując materię organiczną z wody. Ich szkielety, które przyjmują kształt kielicha lub trąbki, często są wykorzystywane jako ozdoby.

 

Dodaj komentarz